Військові та розвідслужби України просили президента Леоніда Кравчука та парламент залишити хоча б частину ядерної зброї, щоб захиститися від можливої загрози з боку Росії.

Екс-керівник Служби зовнішньої розвідки Микола Маломуж розповів, що тоді точилася величезна дискусія з цього питання.

“Працюючи з СБУ ми чітко писали президенту Кравчуку та Верховній Раді, що ми маємо залишити частину стратегічної та тактичної зброї. За його словами, чиновники обіцяли, що не підтримають ратифікацію такого договору, проте не дотримали слова. Ми припускали, що буде загроза з боку Росії. Тим більше, коли ми віддамо їм ядерну зброю. Звичайно, тиск був із боку США , Росії, інших країн “ядерного клубу”, – пояснив генерал.

За його словами, українські чиновники обіцяли, що не підтримуватимуть подібне рішення, але персонально на кожного чинився тиск.

“В той період не було консенсусу, була велика дискусія. Голова Верховної Ради та голови спецслужб нам обіцяли, що не проголосують за ратифікацію такого договору. Але всі включили сили… звичайно, і те, що Клінтон казав, Єльцин… вони додавили Кравчука та наших депутатів. Хоча мені депутати, особливо національного спрямування, клялися, що ніколи не проголосують і все-таки зробили це. Персонально на кожного був тиск”, – пояснив він.

На думку генерала, Єльцин та Путін розуміли, що наявність ядерної зброї не допустить навіть якихось локальних агресивних дій щодо України. Навіть без застосування подібне озброєння несе у собі стримуючий фактор.

“Постійно нависати над їхніми планами захопити Україну. Насамперед військовим шляхом, економічним, політичним, технологічним… Різні комбінації. Ми пропонували, щоб Меморандум юридично зобов’язував виділити Україні $50-60 млрд на оновлення армії до сучасного типу за стандартами НАТО”, – Згадує Маломуж.

Проте це не було реалізовано. Натомість виділили близько $1,5-2 млрд на знищення ракетних систем, шахт тощо. Він упевнений, що якби Україна мала ядерну зброю і оновлену армію, то Росія ніколи не пішла б війною.

“Але вони пішли далі. Вони бачили, що армія у нас деградувала, і заслали сюди агентуру, яка очолювала сектор безпеки та особливо – оборони. Це йшло знищення самого принципу перспективної армії, переозброєння, нових стандартів та нової концепції оборони. Це все було знецінено. Армія була на останніх місцях у нашому співтоваристві”, – зазначив генерал.

За словами Маломужа, розвідники попереджали кожного президента України, що Росія розробляє сценарії із захоплення нашої країни та армія України до цього не готова. У відповідь їм казали, що війна між двома країнами неможлива.

Колишній президент США Білл Клінтон висловив жаль через свою роль у ядерному роззброєнні України в 1990-х роках

Про це Клінтон сказав в інтерв’ю ірландському мовнику RTÉ.

Колишній президент США під час розмови про мирний процес у Північній Ірландії торкнувся теми повномасштабної війни в Україні.

“Я відчуваю особисту причетність, тому що я змусив їх (Україну – ред.) погодитися на відмову від ядерної зброї. І ніхто з них не вірить, що Росія пішла б на це (вторгнення – ред.), якби Україна все ще мала свою зброю”, – сказав він.

За словами Клінтона, він знав, що Путін, на відміну від його попередника Бориса Єльцина, не підтримав би аналог Будапештського меморандуму – документа, який передбачав “безпекові запевнення” для Києва в обмін на відмову від ядерної зброї.

“Вони (українці – ред.) боялися віддати її (ядерну зброю – ред.), бо думали, що це єдине, що захищало їх від експансіоністської Росії. Путін, коли побачив нагоду, порушив угоду і спочатку захопив Крим. І я через це почуваюсь жахливо, тому що Україна є дуже важливою країною”, – підкреслив він.

Експрезидент США наголосив, що підтримка України з боку Заходу має залишатися непохитною.

“Я вважаю, що те, що Путін зробив, було дуже неправильним, і я вважаю, що Європа і Сполучені Штати повинні продовжувати підтримувати Україну. Може настати час, коли український уряд повірить, що зможе досягти мирної угоди, з якою зможе жити, але я не думаю, що решта з нас повинні відмовлятись від підтримки”, – сказав він.

Як відомо, в січні 1994 року Клінтон підписав тристоронню угоду з тодішніми президентами Росії Борисом Єльциним і України Леонідом Кравчуком про ліквідацію арсеналу стратегічної ядерної зброї, яка залишилася на українській території після розпаду СРСР.

У грудні того ж року Сполучені Штати також приєдналися до Будапештського меморандуму, який передбачав зобов’язання Росії поважати територіальну цілісність України.