У разі призначення прем’єр-міністром Великої Британії чинна очільниця МЗС Ліз Трасс перший телефонний дзвінок зробить Президентові України Володимиру Зеленському. Про це Трасс заявила під час організованих радіостанцією LBC дебатів у рамках виборів лідера Консервативної партії.

На запитання ведучого, чи правда, що вона зробить перший закордонний дзвінок Зеленському, «а не, скажімо, традиційно» президенту США Байдену, глава МЗС відповіла: «Так».

Що ж до візиту до Києва, Трасс зазначила, що не готова на цьому етапі обговорювати графік.

Завжди небезпечно передбачати події наперед, – зауважила вона.

«Президент Зеленський – це джерело натхнення,  – сказала Трасс, – І я хочу показати українцям, що вони й далі матимуть цілковиту підтримку Сполученого Королівства. Знаю, як це важливо для Президента Зеленського і як це важливо для українського уряду. Саме тому я прагнутиму зробити це якомога швидше».

За словами політика, попри проблеми, з якими стикаються британці через війну в Україні, вона пишається тим, що Лондон зробив, аби «протистояти путіну й допомогти українцям вести цю війну за свободу й демократію».

Нам потрібно продовжувати це робити, щоб покласти край війні, яка почасти стала причиною таких високих цін на енергоносії, – додала керівниця зовнішньополітичного відомства.

На запитання, чи не занадто багато уваги вона приділяє Україні, Трасс зазначила, що це її відповідальність як міністра закордонних справ, і її «робота полягає в тому, щоб зосереджуватися на ключових питаннях зовнішньої політики».

Варто зазначити, що у ході дебатів вона високо оцінила діяльність прем’єр-міністра Бориса Джонсона, який домігся Brexit, забезпечив країну Covid-вакцинами, а також виступив проти путіна й підтримав українців.

Наскільки мені відомо, немає інших світових лідерів, на честь яких називали б вулиці в Києві, – додала Трасс.

Міністр наголосила, що українці є «джерелом натхнення для всього світу». Вони боряться за свободу й демократію, «і не тільки за свою власну країну, а й за всю Європу».

«Ми зобов’язані зробити для вас усе, що в наших силах, аби підтримати вас, – сказала вона. – І, ви знаєте, я пишаюся тим, що ми були першою європейською країною, яка відправила зброю в Україну». Трасс нагадала, що Британія тренує українських військових, продовжує надавати Україні зброю та «працювати із союзниками по всьому світу».

Глава МЗС наголосила, що Україна потребує більше важкого озброєння, аби мати можливість ефективно боротися з російськими агресорами. За її словами, на нинішній посаді вона доклала всіх зусиль, працюючи з міністром оборони Беном Воллесом, аби переконатися, що Україна отримала цю допомогу, а також спонукати союзників надавати необхідну підтримку.

Також Трасс висловила впевненість, що необхідно запровадити більше санкцій проти рф, «аби заблокувати джерела доходів путіна, які він використовує для війни в Україні».

Якщо путіна не зупинити, він не обмежиться Україною й піде на Східну Європу та загрожуватиме глобальній безпеці, вважає Трасс. Крім того, це стало б сигналом для інших авторитарних режимів по всьому світу щодо припустимості таких дій.

Ось чому стратегічно важливо, щоб путін зазнав поразки в Україні, – наголосила претендентка на посаду прем’єр-міністра Великої Британії.

Нагадаємо, ім’я наступника Джонсона стане відоме 5 вересня. Фіналістами партійних перегонів консерваторів є колишній глава мінфіну Великої Британії Ріші Сунак та глава МЗС Ліз Трас, яка лідирує в соціологічних опитуваннях.