США продадуть Польщі за символічний долар 24 винищувачі F-22 Raptor

Польща, яка шукає способи передати Україні більше МіГ-29, сама оновить свій авіаційний парк. Для цього вона придбає у Сполучених Штатів 24 винищувачі F-22 Raptor.

За наявними даними, обійдуться 24 повітряні судна Варшаві у символічний долар. За таку суму 1 квітня США погодилися продати свої винищувачі F-22 Raptor.

Літаки прибудуть до Польщі не відразу
Слід розуміти, що Польща не відразу ж отримає від США ці винищувачі. Їх передадуть Варшаві упродовж 2024 та 2025 років. Сама ж процедура домовленості про покупку літаків тривала впродовж понад року.

Водночас слід зауважити, що продаж американських літаків став також частиною компенсації Польщі за МіГ-29. Нагадуємо, що ці повітряні судна радянського зразка Варшава передає Україні. Що цікаво, F-22 Raptor Сполучені Штати зняли з бойових дій достроково.

Польща матиме 2 типи літаків 5-го покоління
Як зазначають у виданні, до кінця 2025 року Польща має шанси стати наступною після США державою, на балансі якої відразу два типи винищувачів 5-го класу. Мовиться про вже закуплені Варшавою літаки F-35, а також ті самі 24 повітряні судна F-22 A Block 20 Raptor. У статті також уточнюється, що партія “Рапторів” складає 32 літаки.

За Польщею – супутні витрати

Зауважимо, що Варшава, хоч і купує літаки за символічний долар, повинна буде трохи витратитися. Зе нею залишається сама операція з передачі повітряних суден.

Польщі необхідно буде оплатити передовсім перевірку винищувачів F-22 A Block 20 Raptor. Тут слід розуміти, що на бойовій службі літаки не перебували. Зазвичай їх використовували, щоб проводити тренування.

Але і це ще не все. Крім того, Польщі необхідно буде витратити гроші на озброєння, проходження пілотами та технічним персоналом навчання, а також підготовку інфраструктури.

Експерти зі США вже навіть підрахували, скільки на це піде часу. На їхню думку, Польщі знадобиться до трьох років. Самі ж повітряні судна, як ми вже зауважили вище, надійдуть на баланс у 2024 – 2025 роках.

Хочемо додати:
Для поставок Україні сучасних винищувачів необхідно 18 місяців, але потенційно це можуть бути не лише F-16.

Про це заявив міністр оборони США Ллойд Остін під час слухань в комітеті Сенату.

Сенатор-демократ Річард Блументаль запитав главу Пентагону про надання Україні сучасних винищувачів. За словами Остіна, на цьому етапі війни винищувачі не є критичними для ЗСУ.

Щодо винищувачів F16, якщо таке рішення буде ухвалене, то для забезпечення цих можливостей знадобиться приблизно 18 місяців. Але це не допоможе українцям на цій стадії війни. Чи можуть українці отримати винищувачі у майбутньому? Ми всі віримо, що так. Потенційно це можуть бути або F16, або інші літаки четвертого покоління. Тож ми продовжимо працювати з нашими партнерами, щоб переконатися, що Україна має саме те, що їй потрібно, – сказав він.

Американський міністр додав, що наразі головною потребою ЗСУ на полі бою є протиповітряна оборона великої дальності.

Зараз головна потреба українців – це протиповітряна оборона. Це критична необхідність на полі бою. Їм також потрібна зброя великої дальності та бронетехніка. І ми надаємо їм значний пакет таких можливостей. Ми також навчаємо їх та гарантуємо забезпечення наданого озброєння, – сказав він.

Ллойд Остін додав, що американська Стратегія національної оборони “визначає агресивну Росію Путіна як гостру загрозу”.

Очільник Пентагону вкотре повторив, що США підтримуватимуть оборону України стільки, скільки буде потрібно.

Слухання були присвячені проєкту американського державного бюджету на 2024 рік.