Участь армій країн Європи у війні Росії проти України є абсолютно реальною перспективою. Йдеться про звільнення усіх окупованих територій України, включно із Кримом. Відверто кажучи, Третя світова війна вже розпочалася. Таку думку в ексклюзивному інтерв’ю OBOZREVATEL висловив міністр закордонних справ України в 2014-2019 роках Павло Клімкін.

Під час свого виступу на Кримській платформі президент Франції Макрон закликав не йти на компроміси з Росією.

У нас не може бути жодної слабкості, якогось духу компромісу, тому що йдеться про свободу для всіх і мир на всіх частинах земної кулі, — наголосив Макрон.

Також президент Франції пообіцяв, що підтримка Євросоюзом України у її боротьбі з повномасштабним вторгненням Росії, котре розпочалося півроку тому, триватиме «в довгостроковій перспективі».

Наша рішучість не змінилася, і ми готові підтримувати ці зусилля в довгостроковій перспективі, — наголосив він у відеозверненні.

Як пояснив Климкін, у всіх просто урвався терпець.

Однак екс-міністр МЗС підкреслив, що він урвався не вчора. Макрон був одним із тих, хто лобіював рішення про наш кандидатський статус у Євросоюзі. В нього вже тоді терпець урвався, хоча багато хто в Європі сумнівався.

Подивіться, що казав Шольц кілька днів тому в Берліні – про те, що Росія хоче провести олівцем межі Європи, про те, що ми не дамо Путіну перемогти. Це вже терпець починає уриватися у всієї Європи.

Війна триває шість місяців, і вони розуміють, що це вже більше й більше схоже на Третю світову. І в цій Третій світовій ми маємо разом із Заходом, як частина Заходу, перемогти. Жодних інших варіантів немає, оскільки інакше не буде ані Заходу, ані демократичних цінностей. Власне, нічого.

Це війна за існування і України, і Заходу. І там дедалі краще це розуміють. Тому й такі виступи.

Відповідаючи на запитання, чи в Європі усвідомили, що Путін становить небезпеку також і для їхніх країн і коментуючи  заяву британських генералів, які закликали своїх солдатів бути морально готовими до участі у війні в Україні, Климкін зазначив наступне:

Я думаю, що такі заклики будуть і в Євросоюзі. Ми дійдемо до цього. Я вважаю це абсолютно реальним. Про це говорять у збройних силах багатьох європейських країн.

Абсолютно всім зрозуміло, що Захід прокидається. Він ще не остаточно прокинувся, ми маємо його остаточно розбудити. Втім він уже не спить, він розуміє, що зона комфорту – це кошмар, який може дуже погано закінчитися.

Також Павло Климкін зробив прогноз, чи буде посилення військової допомоги, чи буде, наприклад, допомога в деокупації Криму?

Міністр закордонних справ України в 2014-2019, більш ніж впевнений що буде більше. В певний момент це буде прямий вплив і пряма участь Заходу в цій війні проти російського режиму. В якій формі – подивимося. Але мова має йти про деокупацію всієї України, звісно, включно з Кримом, оскільки це сакральне, святе для кожного з нас, так само як і будь-яка частина нашої території. Але головне – це відчуття цінності.

Якщо одного разу ти здав цінності, то їх майже неможливо повернути. Це, власне, місія України. І я вважаю, без жодної патетики, що це наша місія в XXI столітті – повернути цивілізованому світу розуміння, що цінності є і за них треба боротися.

Захід, який поводився як той, хто намагався досягти компромісу заради компромісу, теж став поступово підходити до іншого розуміння, хоча й трохи запізно. Тому ми бачимо не просто зміну риторики – ми бачимо зміну дій.

Ви бачите, скільки країн напередодні Дня Незалежності долучилися до нової допомоги Україні, скільки країн починає говорити, що вони тренують українських військових тощо. Є дуже багато речей, які саме в ці дні сходяться в одну точку.