Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна шукає баланс у боротьбі з епідемією коронавірусу, щоб підтримати бізнес і уникнути швидкого поширення COVID-19.
Про це відомо зі Skype-інтерв’ю Володимира Зеленського канадському виданню “The Globe and Mail”.
Журналіст запитав, чи означає відкриття кордонів Україною, що битва проти COVID-19 виграна, чи це просто намагання врятувати економіку.
“Ми знаємо лише початок цієї битви, і ніхто не знає фіналу. Все, що ми можемо, і все, що ми робимо, – це утримання балансу. Ми – як гімнаст-канатоходець під куполом цирку, який іде і тримає рівновагу, щоб не впасти. Ми тримаємо рівновагу, щоб не було великої кількості захворювань, а значить – і великої кількості летальних випадків.
Всі люди, які прибувають в Україну з інших країн, де епідситуація гірша, ніж в Україні, повинні 14 днів провести в обсервації. Тільки після цього у них є можливість вільно пересуватися країною.
Ми впровадили спеціальну діджитал-програму “Дій вдома”. Коли люди ідуть на самоізоляцію, у них є додаток, де ми можемо контролювати те, як людина дотримується цього режиму. Ми говоримо про тих, хто прибуває з країн, у яких також відкриті кордони.
Я не знаю, чи допоможе це зберегти економіку, але це права та свободи українських громадян, і ми повинні дати їм можливість потрапити додому. Але при цьому – тримаючи той баланс, про який я сказав: забезпечити самоізоляцію та безпеку людей, які оточують їх.
Ми відкриваємо деякі речі, пов’язані з малим і середнім бізнесом, відкриваємо парки, де можуть бути літні кафе, але в нас заборонено сидіти у приміщенні кафе, де є велике скупчення людей. Ми відкриваємо перукарні, спортивні зали, але без масових скупчень.
Життя в Україні відновлюється. У нас була проблема з транспортом. Я вважаю, що вона і є – як і в усьому світі, тому що коли в транспорті, особливо в метро, не в усіх є маски, не всі користуються засобами захисту, через це збільшується кількість хворих”, – відповів Зеленський.
На запитання, чого очікує президент України після пандемії, Зеленський відповів, що “світ уже змінився” і всі країни звернули увагу на медичну систему, зрозумівши свою вразливість.
“Треба змінювати пріоритети, припинити всі війни, всі кошти та технології мають бути спрямовані на охорону здоров’я, на медицину, кліматичні проблеми. Треба переглянути систему боргів. Зараз усім країнам буде дуже важко, якщо ми цього не зробимо. І по всьому світу розпочнеться найсильніша економічна криза.
Те, що вже відбулося, – це зміна ставлення до себе, до своєї професії. Якби моя донька (їй 15 років), запитала в мене: “Батьку, яку спеціальність мені треба опановувати?”, я відповів би їй, що вона має навчатися на того, хто зможе заробляти сам, на відстані, без колективу, завдяки діджитал-програмам.
У світі з’явиться новий напрямок, новий підхід до освіти, до освітніх програм. Я розумію, що дітям важливо бути та навчатися разом – це соціум, мікроклімат – але ми повинні бути готовими до таких викликів. Думаю, майбутні Рокфеллери з’являться саме з IT-технологій. Це вже є, але їх буде ще більше”.