Подальше підвищення цін на бензин можливо ще до Нового року. А також після нього – повідомляє Корупція.Інфо

За останню добу ціни на бензин і дизельне паливо підвищилися на 11-50 копійок за літр на автозаправних станціях більшості мереж, в тому числі – AMIC, KLO, SUN OIL, "Автотранс", "Надія", "Азовнефтепродукт", "Татнефть", "Укр-Петроль". Це підвищення стало продовженням вчорашнього подорожчання, коли на 40-50 копійок підвищили ціни мережі групи "Приват", WOG, ОККО, SOCAR, KLO, "БРСМ-Нафта" та інших.

За даними "Консалтингової групи А-95", станом на сьогодні середня ціна 1 літра А-92 становить 22,83 гривні (за останню добу він подорожчав на 9 копійок), 1 літр А-95 – 23,57 гривні (ціна підвищилася на 7 копійок), преміальні марки А-95 подорожчали до 24,94 гривні, а дизельне паливо – ДТ – 21,13 гривні (останні подорожчали на 8 копійок).

Нафта винна
За словами заступника директора за спеціальними проектами НТЦ "Психея" Геннадія Рябцева, підвищення цін було прогнозовано ще місяць тому. Власне, підвищення почалося ще в перші два тижні грудня, і тепер, після невеликої перерви, просто відновилося. Експерт пояснив, що паливо на азс почало дорожчати після того, як пішли вгору ціни на оптові партії палива на кордоні України і були закуплені нові партії на період новорічних свят – після цього стало очевидно, що ціни не втримаються на місці.

Причина підвищення цін на нафтопродукти на кордоні – у підвищенні  Platts і зростання цін на нафту. Ну а нафту, на думку Геннадія Рябцева, подорожчала в результаті успішної інформаційної кампанії – найбільші виробники нафти, включаючи країни ОПЕК і не входять в цей картель країни в кінці листопада-початку грудня домовилися скоротити видобуток в першій половині наступного року, що повинно за задумом авторів ідеї цього скорочення, має підвищити ціни на "чорне" золото.

У підвищенні цін на паливо винні і тривалі свята – нафтотрейдерам потрібно було отримати до 10% додаткової гривневої виручки від продажу палива, щоб сформувати запаси палива на тривалі новорічні вихідні, коли ділова активність завмирає. Крім того, білоруські постачальники палива з 12 грудня перейшли на виконання контрактів з грудневим котируваннями, які вище листопадових на 35 доларів за тонну, що становить 5-7%.

Дешевше не буде
Нинішнє підвищення цін на нафтопродукти на українських заправках може бути не останнім у цьому році. На думку Геннадія Рябцева, палива ще є потенціал для зростання ціни на 30-60 копійок за літр. Стримуючим фактором може стати "мертвий" сезон новорічних свят, коли споживання палива традиційно падає і немає закупівель палива у великих обсягах.

Якщо прогноз скорочення видобутку нафти не виправдається, і ціна на нього поповзе вниз, це все одно не призведе до здешевлення палива в Україні, вважає Геннадій Рябцев. По-перше, немає ніяких позитивних очікувань від курсу гривні, а саме курс є одним з найголовніших факторів, що впливають на ціни палива. Крім того, з 1 січня уніфікується стягнення акцизу з дизельного палива – якщо раніше він відрізнявся для різних екологічних класів палива, то тепер він буде єдиним. У зв'язку з цим дизельне паливо може подорожчати приблизно на 60 копійок за літр вже після Нового року.

Автомобілісти повинні молитися на гривню
Геннадій Рябцев вважає, що найближчим часом ціни будуть визначати кілька факторів, серед яких – динаміка  нафтопродуктів на європейських майданчиках: якщо в Європі ціни змінюються на 3%, то це означає, що в Україні з'являються передумови до зміни в найближчі два тижні цін на 30 копійок.

Крім того, на думку експерта, впливати на ціни на бензин в Україні буде і те, як вирішиться невизначена ситуація з постачаннями російської нафти на білоруські нафтопереробні заводи. Мова йде про конфлікт, який почався ще в квітні цього року – Білорусь, посилаючись на усні домовленості з Росією в односторонньому порядку почала платити за російський газ не 132 доларів за 1 тис. кубометрів, а 73 долара, і до вересня у неї накопичився борг у розмірі 340 млн. доларів. З-за цього Росія в третьому кварталі скоротила поставки нафти в Білорусь з 5,3 до 3,5 млн. тонн, а в четвертому кварталі планувала скоротити постачання ще на 0,5 млн. тонн.

І звичайно ж, одним з головних факторів, що впливають на ціни на пальне в Україні, залишається курс гривні – ослаблення курсу на 1 гривню в двотижневому усередненні означає, що на заправках паливо може подорожчати на 60-70 копійок.