ЗСУ можуть звільнити Запорізьку АЕС військовим шляхом. За словами британського експерта Шонна Белла, основні ядерні реактори добре захищені і “навряд чи будуть пошкоджені звичайними військовими діями”.

“Однак існує безліч допоміжних інфраструктур, таких як системи охолодження та електропостачання, які росіяни можуть використовувати для прикриття будь-якого виведення військ”, – пояснює він.

Варіант для України – почати “тотальну атаку” на російські сили, що базуються на АЕС, щоб відбити її, вважає Белл: “Але це ризикує завдати шкоди самій станції і дає Росії можливість звинуватити Україну у будь-якому пошкодженні об’єктів, навіть якщо воно буде спровоковано Росією”

“Замість цього Україна може спробувати оточити АЕС, очистити прилеглу територію, а потім домовитися про безпечний прохід тих російських сил, які залишаються на об’єктах”, – припустив Белл.

На його думку, такий варіант може покласти край російській окупації Запорізької АЕС і повернути її під контроль України “найбільш ефективним і безпечним чином”.

Як зазначив у коментарі РБК-Україна військово-політичний експерт групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко, загроза на ЗАЕС є дійсно реальною.

В 2022 році окупанти також здійснювали провокації з обстрілами, аби звинуватити в цьому Сили оборони України. Вони намагалися таким чином привернути увагу міжнародного суспільства, мовляв: “Сили оборони України ставлять під ризик все людство. Обстрілюють ЗАЕС”.

Тобто в першу чергу це була дискредитація, а в другу – латентний натяк на ядерний шантаж. Вони створювали таку ризиковану ситуацію, шантажуючи міжнародне суспільство.

Зараз дійсно вони там все демонстративно підготували та замінували. Тобто так, щоб це неможливо було не помітити, каже Коваленко.

Що дасть окупантам підрив станції?

Росіяни можуть вчинити теракт для того, щоб зупинити просування Сил оборони України в Запорізькій області. До того ж, підрив станції в разі відступу дасть змогу росіянам втекти до Мелітополя, а потім – до Криму.

На думку експерта, якщо розглядати ситуацію з тактичного боку, саме ведення бойових дій, то тут умовно логічно було б, якби вони, наприклад, здійснили цей терористичний акт коли є реальна загроза для їх відступу, втечі з цієї локації.

“І от щоб загальмувати просування Сил оборони України вони б це зробили. Бо радіус забруднення може бути від 30 до 50 км. Якщо радіус забруднення буде таким, то це зупиняє дії наших військ в районі Василівки”, – зазначає Коваленко.

Таким чином, деякий час Сили оборони не будуть просуватися саме в цій локації. Це одна з вершин трикутника оборони росіян Василівка-Токмак-Мелітополь. І це, наприклад, дозволить росіянам втекти до Мелітополя, а звідти до Криму.

Коваленко вважає, що окупанти можуть наважитися на підрив ЗАЕС тоді, коли вони будуть готові саме тікати. І їм для цього треба виводити свої підрозділи в радіусі 30-50 км. Мова йде про десь до 20 тисяч особового складу. Тому вони не будуть здійснювати підрив, якщо в них там така кількість боєздатних сил та засобів.

“Окрім того, якщо вони опиняться в цьому радіусі дії, то буде забруднено і техніку. Що також дуже важливо. Отже, спочатку вони повинні тікати, а потім це (підрив – ред.) робити”, – додав він.