З 1 травня в Україні знову подорожчає комуналка. На цей раз мова йде по гарячій і холодній воді. Щоб платити за послуги ЖКГ менше, люди почали йти на хитрощі і виписувати з квартир родичів з великими доходами.
На скільки подорожчає
Вода по країні подорожчає нерівномірно – в різних регіонах на суму від 4 до 100%. Це буде залежати від кожного конкретного водоканалу. Найменше підвищення тарифів буде в Шостці Сумської області, на 3,86%, а найбільше – у Бердичеві Житомирської області, на 101,59%. У Києві холодна вода подорожчає з 3,88 грн до 5,42 грн за 1 куб. м. Гаряча – з 7,464 грн до 10,24 грн за 1 куб. м. Якщо взяти за приклад сім'ю з трьох осіб, яка в місяць використовує 4 куб. м холодної води і стільки ж гарячої (за наявності лічильників), то в платіжках за травень вони побачать суму 21,68 грн (замість 15,56 грн) за холодну воду і 40,96 грн (замість 29,84 грн) за гарячу. Якщо у такий же сім'ї немає лічильників, то за холодну воду вони заплатять 39 грн замість 28 грн, за гарячу – 49,15 грн замість 35,8 грн.
У наступному році тарифи ще виростуть
Опалення в різних регіонах теж подорожчає нерівномірно, але в середньому – на 67%. Зараз тариф на опалення в Києві 9,22 грн за 1 кв. м. У наступному сезоні буде приблизно 15,40 грн. Це означає, що за опалення в однокімнатній квартирі в Києві (площа – 35 кв. М) потрібно буде платити 539 грн (було 322,7 грн). Якщо квартира двокімнатна (50 кв. М), за опалення потрібно буде заплатити 770 грн (було 461 грн). Різниця практично в два рази.
Як розповіли нам в НКРЕКУ, зараз Міністерство енергетики розглядає можливість, щоб українці платили за опалення цілий рік, а не тільки в сезон. «Навантаження на населення буде менше, і таке рішення планується прийняти до початку наступного опалювального сезону», – кажуть у комісії. Тут додали: цього року підвищення тарифів вже не буде, а от наступного продовжать рости тарифи на електроенергію – до економічно обґрунтованого рівня в 122,83 коп / кВт-год (зараз – 63 коп / кВт-год). За словами директора Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, в наступному році також зростуть тарифи на газ: «Це вимога МВФ. Газ подорожчає в два рази (при тому, що з 1 квітня він уже подорожчав майже в шість разів. – Авт.). Складно сказати, як це відіб'ється на рівні заборгованості. Але, наприклад, у березні кількість боржників склало 25%, а за квартал – 7-8%. Це досить відчутно, особливо в порівнянні – в 2013 році загальна кількість боржників не перевищувало 10% ».
Прийоми субсидіями
Через підвищення тарифів на комуналку українці кинулися оформляти субсидії. Причому багато хто йде на хитрість – виписують з квартир родичів з високими зарплатами. У паспортних столах стоять черги з охочих виписатися. «У нас трикімнатна квартира, і в ній прописані троє – ми з чоловіком і доросла дочка, яка давно живе в іншому місті. У мене зарплата – 1800 грн, чоловік – пенсіонер, але через офіційної зарплати дочки (12 тис. Грн) ми не могли отримати субсидію, тому й вирішили її виписати », – розповіла мешканка Запоріжжя – Світлана Салфетнікова. Юрист Ростислав Кравець стверджує: для того щоб виписатися, не потрібно нове місце реєстрації. «Власник квартири може виписати з неї будь-якого, якому не належить жодна частина квартири».