Блінкен на своїй прес-конференції за підсумками переговорів з Лавровим: «Ми не втрачаємо час – ми збільшили підтримку України, і найближчим часом ми поставимо більше озброєнь».
При цьому він висловив переконання, що дипломатія та постачання зброї в Україну не суперечать один одному.
Переговори держсекретаря США Ентоні Блінкена та глави МЗС РФ Сергія Лаврова в Женеві завершилися, вони тривали 1,5 години – менше, ніж планувалося. Блінкен у четвер перебував з візитом у Берліні і заявив, що не очікує прориву від переговорів з Лавровим, але сподівається почути, що вирішила Москва за підсумками консультацій з США і НАТО минулого тижня.
AFP пише, що Блінкен повідомив Лаврову, що “США все ще шукають дипломатичного вирішення питання навколо України”.
Держсекретар США Ентоні Блінкен підтвердив, що глава МЗС РФ Лавров запевнив Штати в позиції офіційних осіб Росії, що вона не збирається нападати на Україну.
При цьому Блінкен заявив, що якщо РФ хоче переконати у відсутності агресивних настроїв, то треба відвести війська від кордону та розпочати дипломатичний діалог з Україною. Каже, це потрібно для можливості продовжувати роботу із США з питань проекту угоди про гарантії безпеки.
“Я сказав Лаврову, якщо Росія хоче переконати світ, що вона не має агресивного наміру щодо України, дуже хорошим стартом стала би деескалація шляхом відведення її сил від українських кордонів та участь у дипломатичних переговорах та діалозі”, – додав глава дипломатії США.
За його словами, Росія зараз стоїть перед вибором: переговори або ескалація. Він додав, що Вашингтон зараз готовий до двох сценаріїв, і нагадав, що у випадку будь-якого вторгнення США запровадять жорсткі заходи проти РФ.
Натомість глава МЗС Росії після зустрічі з держсекретарем США в Женеві заявив, що Ентоні Блінкен пообіцяв наступного тижня надати письмову відповідь на безпекові ультиматуми Кремля.
“Я вам сказав, що це не кінець нашого діалогу. Наступного тижня ми отримаємо, як декілька разів підкреслив Ентоні Блінкен, письмову реакцію”, – заявив глава МЗС Росії.
Лавров сказав, що на зустріч повторив держсекретарю США вимогу нерозширення НАТО на схід.
“Ну і щодо нашого принципового питання щодо нерозширення НАТО. Цей блок був створений проти СРСР, а зараз він працює проти Російської Федерації”, – пояснив Лавров.
Лавров очікує, що США згадають питання України у своїй письмовій відповіді, але, за його словами, “не треба зводити до нього всю проблему європейської архітектури безпеки”.
Минулого тижня заступниця Блінкена Венді Шерман і заступник Лаврова Сергій Рябков також зустрілися в Женеві, але за підсумками переговорів стало зрозуміло, що ключові розбіжності подолати не вдалося.
Вчора Держсекретар США Ентоні Блінкен також не очікує на прориви від переговорів з Лавровим у Женеві. Про це він заявив у інтерв’ю німецькому телеканалу ZDF.
“Я думаю, що завтра (21 січня – ред.) ми дізнаємося більше — принаймні, я сподіваюся, що завтра дізнаємося більше — про те, чи справді Росія віддана спробам урегулювати розбіжності дипломатичним шляхом через діалог чи ні”, — сказав він.
Нагадаємо, на засіданні 12 січня в Брюсселі відмовили Росії у задоволенні її вимог, які стосуються нерозширення НАТО та присутності військ блоку на його східному флангу.
За генсека НАТО, Росія на зустрічі підняла пропозиції, які вона опублікувала в грудні, стосовно її безпекових ультиматумів.
“Вони включають вимоги не приймати жодних нових членів до НАТО і вивести сили з територій східних союзників. Союзники, зі свого боку, підтвердили свою політику відчинених дверей і право кожної держави обирати власні безпекові домовленості”, – заявив Єнс Столтенберг.