В Офісі президента України в четвер, 16 вересня, відбулася зустріч з представниками судової влади і міжнародними партнерами. Її скликали після того, як Рада суддів не зміг делегувати кандидатів в Етичний рада Вищої ради правосуддя. У п’ятницю, 17 вересня, стало відомо, що призначений перший склад Конкурсної комісії, вибирати членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС). І все ж особливих зрушень у розблокуванні судової реформи поки не видно. Як можуть події розвиватися далі?

 

Політтехнолог, керівник Центру політичної розвідки Олег Постернак вважає, що зараз, по суті, відкрито новий фронт боротьби судової гілки влади проти президента і монобільшості.

“На цей час судова влада — це фактично федерація кланових груп, які поділили між собою вплив на Вищу раду правосуддя (ВСП), Вищу кваліфікаційну комісію суддів (ВККС), Рада суддів (СС), Верховний Суд України, Конституційний Суд. Перший “раунд” цієї боротьби ми бачили під час кризи Конституційного суду. Зараз — наступний бій з “судовими” кланами “, — зазначає експерт для видання “Коментарі”.

При цьому Олег Постернак підкреслює, що, як показує ситуація, багато в чому виною цьому були депутати Верховної Ради, прийнявши сирий законопроект про реформування ВСП.

“Під час розгляду Закону України” Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів ВСП і діяльності дисциплінарних інспекторів ВСП “від 14 липня 2021 р потрібно було б ретельно прописувати норму 23-1. У цій статті випадок, що робити, якщо міжнародні організації не подадуть своїх кандидатів в Етичний рада, прописали. А ось чітку інструкцію випадок не обрання Радою суддів своїх членів ніхто навіть і гадки не мав згадувати. У підсумку — черговий репутаційний удар по міжнародних позиціях України, необхідність президенту виправдовуватися за згортання судової реформи “, — пояснює експерт.

Однак, за словами Олега Постернака, є думка, що Банкова може скористатися перекиданням судової реформи в якості аргументу в війні з Верховним Судом, голова якого бере активну участь в торпедування змін в сфері правосуддя.

“У будь-якому випадку, Офіс президента і монобільшості могли б виправити цю ситуацію оперативними законодавчими змінами”, — резюмує експерт.

Чи вдасться мафії їх план? Залежить від 2 головних суб’єктів:

Володимира Зеленського;
голів касаційних палат Верховного Суду: Львова, Гулька, Смоковича і Кравченка, зазначає громадський активіст Віталій Шабунін. Передаємо його слова в оригіналі.

З президентом все зрозуміло. Його вплив – визначальний. Навіть безвідносно позицій всіх інших, Зеленський може розблокувати власну судову реформу. Якщо, звичайно, цього захоче.

Цікавіше про голів касаційних палат Верховного Суду. За нашими підрахунками, залежні від них члени Ради суддів блокували реформу разом з людьми Данішевської і ВРП.

В останніх у Раді суддів просто немає більшості, а ключове голосування, нагадаю, зірвали 22 члени з 26.

Тобто залежні від голів касаційних палат члени Ради суддів теж блокували головну частину судової реформи – очищення ВРП. Проте позиція Львова, Гулька, Смоковича і Кравченка стане очевидною саме на Пленумі Верховного Суду.

Без їхньої волі Пленум до Конституційного звернутися точно не може: у Данішевської і ВРП більшості у Верховному Суді і близько немає.

Якщо голови касацій допоможуть ВРП, Данішевській і Тупицькому вбивати судову реформу, то для всіх – всередині і ззовні країни – вони стануть з останніми в один ряд. З усіма відповідними наслідками.

Я думаю, що команда Зеленського скористається цим, щоб розрубати гордіїв вузол судової мафії в найрадикальніший спосіб. Розрубати включно з керівництвом Верховного Суду.

Зважаючи на дані соцопитувань, президент в цьому матиме підтримку більшості українського суспільства. І в західних партнерів аргументів для захисту такого Верховного Суду особливо не залишиться.