26 жовтня після відвідин церкви Андрій Садовий, мер Львова, заглянув на місцевий виборчу дільницю, щоб проголосувати на українських парламентських виборах, у супроводі дружини і двох синів.
По дорозі з літургії в українському греко-католицькому соборі Святого Юра у центрі міста, вони втілювали собою стереотип ідеальної західноукраїнської сім'ї: побожною, патріотичною, з громадянською позицією. (Львівський регіон продемонстрував найвищу явку на виборах – 70%, в порівнянні з середнім показником по країні в 52%).
46-річний мер, у традиційній вишитій українській сорочці-вишиванці, ледь помітною під курткою, недовго перебував у жовто-блакитний кабінці для голосування. Коли місцеві журналісти запитали про причину, він відповів:
"Я думаю дуже довго, але швидко приймаю рішення". До вечора прореформістская партія Садового "Самопоміч" (Self-Reliance) фінішувала на впевненою третій позиції, і отримала ключову роль в новому коаліційному уряді, який формується зараз у Києві.
Кількома тижнями раніше ці вибори були заявлені виключно як "генеральна репетиція" "Самопомочі", а політолог Володимир Фесенко заявив, що партія не набере більше 2% голосів. Однак вона набрала близько 11%, опинившись наступною після "Народного Фронту" прем'єр-міністра Арсенія Яценюка та президентського "Блоку Петра Порошенка", які отримали 22.14% і 21.81% відповідно. Садовій, який очолює партію "Самопоміч", і володіє репутацією ефективного менеджера (далеко за межами його рідного міста), будує своє ім'я по всій Україні в якості починаючого політика національного масштабу.
Коли прозвучали результати, "Самопоміч" швидко проголосили "ідейною" партією українського середнього класу – і не в останню чергу завдяки закордонним спостерігачам. Аналітики, включаючи Балаша Ярабіка, писали про привабливість партії для середнього класу, частково виникла завдяки репутації Садового як компетентного мера Львова. Отримавши більше 1.7 млн голосів за обіцянки провести глибокі реформи, партія також отримала шанс довести свої можливості (а враховуючи конфлікт на Донбасі, загрозливий розгорітися знову, і різношерстий натовп партій у новому парламенті, це буде нелегко).
Очікування високі
"Самопоміч" успішно презентувала себе як групу професіоналів, здатних реформувати політичну та економічну систему України. Її платформа обіцяє позбавити депутатів імунітету від кримінальної відповідальності, децентралізувати владу і ввести систему податків, з метою розширення прав і можливостей громадян, перевірити чиновників нового уряду за підозрою у зв'язках з минулим режимом (практика, відома як люстрація), і заснувати незалежний орган для розслідування корупції на вищому рівні.
"Самопоміч" також закликає до політики "національного економічного прагматизму", щоб трансформувати Україну з "економічної колонії" (про що конкретно, партія не згадує) в державу з високотехнологічної економікою.
"Ми тільки прагнемо створити максимально професійний уряд, члени якого будуть думати більше про роботу, ніж про свої рейтинги", – написав Садовій на своїй сторінці в мережі Facebook через кілька днів після виборів.
І хоча Садовій базується у Львові, електоральний успіх "Самопомочі" поширюється за його межі. Це особливо помітно в Києві, де "Самопоміч" отримала більшу кількість голосів, ніж у Львівському регіоні (21% у порівнянні з 19%). Українські аналітики обговорювали привабливість партії для столиці, і прозвучали пропозиції від політологів, таких як Анатолій Романюк, що це "міф, прийнятий киянами", розчарувалися в мері Віталія Кличка (учаснику революції Майдану), тому вони спробували підтримати висхідну політичну силу із заходу країни. Партія вже порівняно добре зарекомендувала себе на виборах до міської ради в травні, прийшовши третьою з 6.87%.
Голоси мешканців інших міст, яні християнських цінностей, на тлі барвистих фасадів львівських будинків періоду Габсбургів.
"Ця картинка – привітання від європейської цивілізації, про яку мріє більшість українців", – написала в "Українській Правді" Маріана Пьецух, журналістка зі Львова. Назва партії відноситься до кредитних кооперативам Габсбурзької Галичини початку 20 століття, тоді Львів був відомий у Німеччині під ім'ям Лемберг.
Якщо дивитися за куліси
"Самопоміч" зобов'язана своїм успіхом таким людям, як Андрій Шевців, 25-річний керівник кампанії у Львові. Вишиванка, в яку він одягнений на своїй фотографії профілю в мережі Facebook, розшита зеленим, відповідно до лого Самопомочі на фоні.
"Ми не використовували політтехнологів у передвиборчій кампанії ні у Львові, ні в Києві. Нам не було потреби ", – заявив він в інтерв'ю Zaxid.net, західноукраїнському новинному сайту.
"Середній вік керівників штабів партії в ході кампанії – 27 років", – заявив він і додав, що активісти працювали безкоштовно. – "Ми були раді відчувати, що будуємо нове громадянське суспільство – відкрите і чесне".
33 законодавця з цієї партії в новому Парламенті включають таких активістів, як 32-річна Ганна Гопко, координатор ініціативи Реанімаційний Пакет Реформ (і учасник рейтингу видання Foreign Policy "Глобальний Мислитель" 2014). Вона очолила партійний список. У ньому були також бійці, які брали участь у діях на сході України, такі як Семен Семенченко і Павло Кішкарь з батальйону "Донбас" (другий і сьомий у списку). "Якщо ми станемо законодавцями, Парламент повністю зміниться", – сказала Гопко на партійному конгресі у вересні. Її слова незабаром піддадуться випробування.
Але серед поствиборного сяйва успіху "Самопомочі" залишаються і сумніви. Віктор Небоженко, голова соціологічної служби "Український барометр", в якості головної слабкості партії визначає "відсутність ідеологів, єдиного лідера і регіональний характер". І на противагу ретельно культивованому образу команди, орієнтовану на реформи технократів, програма партії "читається як маніфест", а не цільовий план реформ української економіки і політичної системи, – коментує Євген Воробйов, український аналітик в польському Інституті міжнародних відносин. Українці, які брали участь у минулорічному Майдані, з якими я говорив в Києві, воліли не висловлювати скептицизм занадто відкрито.
Сам Садовій – успішний бізнесмен: його медіа-імперія, офіційно передана дружині, як тільки він зайняв пост мера, включає радіостанції, телеканал і безліч вебсайтів. Його бізнес-успіх спровокував плітки в українських ЗМІ про те, хто фінансує "Самопоміч", а партія заперечувала ймовірні зв'язки з олігархами, такими як Ігор Коломойський, губернатор східно-українського Дніпропетровська, мільярдер, який бере участь в різних сферах, від видобувної галузі до ЗМІ. Спантеличений на інтерв'ю питанням, чи дійсно у "Самопомочі" зв'язки з олігархами, він відповів: "Якби Бен Ладен був живий, ви б написали, що і він з нами пов'язаний".
Але в українських ЗМІ досі зберігаються чутки про владу за спиною "Самопомочі".
"Ми не хочемо мати ніяких справ зі старим режимом, включаючи олігархів", – сказала в телеінтерв'ю Вікторія Войціцький, член партії, через кілька днів після голосування, маючи на увазі Коломойського та інших.
Тим часом, через тиждень після виборів почали з'являтися перші тріщини у фундаменті партії, коли ряд кандидатів партії "Воля" (приєдналася до "Самопомочі" на виборах) заявили про плани заснувати власну групу в Парламенті. Це призвело до занепокоєння, що "Самопоміч" може стати жертвою власного успіху, що було б менш імовірно в разі більш низьких результатів партії на виборах.
Поствиборна доля "Самопомочі" буде визначена її місцем у новій українській коаліції – обширне прозахідний коаліційну угоду було підписано в Києві 21 листопада, через рік після початку протестів Євромайдан. Раніше Воробйов припустив, що тристороння коаліція партій Порошенко і Яценюка дасть "Самопомочі" "шанс стати арбітром між цими двома". У нової коаліції, яка включає п'ять партій, вона, швидше за все, буде грати помірну роль.
Але в день виборів Гопко поспішила закликати до "проукраїнською", а не "пропрезидентської" коаліції – в якості злегка завуальованого попередження партії Порошенко не намагатися домінувати в новому Парламенті. Іншими словами, Порошенко доведеться ділитися.
Сам Садовий заявив, що саме від Порошенка і Яценюка залежить, чи домовляться вони між собою.
"Повтор 2005 стане трагедією", – сказав він, маючи на увазі боротьбу президента Віктора Ющенка і колишнього прем'єр-міністра Юлії Тимошенко, що паралізував український уряд після Помаранчевої революції 2004 року, від якої очікували кардинальних змін у політиці Києва.
Політична доля самого Садового не ясна. У нього не буде місця в Парламенті. Він ішов на далекому 50 місці партійного списку і має намір залишатися на позиції мера Львова. Але з урахуванням того, що Садовій залишається на заході, незрозуміло, як він збереже вплив у Києві, і це наводить на припущення, що партії потрібно буде знайти нового лідера в столиці. Тим часом українські ЗМІ вже сперечаються про наміри Садового йти в президенти, в цьому випадку більший сенс для нього – залишатися мером процвітаючого міста, а не очолювати дрібну фракцію законодавців у Парламенті. І незрозуміло, чи виживе "Самопоміч" взагалі до наступних президентських виборів.
Чи не вперше за партією з корінням із західної України спостерігається приголомшливий зростання і падіння в українській політиці. Націоналістична партія "Свобода" (Freedom), як і "Самопоміч", з'явилася зі Львова та колись сприймалася деякими українськими виборцями як сила з новими ідеями – незважаючи на її праворадикальну риторику і не толерантні погляди.
У 2012 році "Свобода" пройшла в Парламент з 10.44% голосів, практично з таким же результатом, як минулого місяця "Самопоміч". Але підтримка "Свободи" впала після успіху 2012: у цих виборах вона фінішувала нижче 5% парламентського бар'єру. Оскільки об'єкт її ненависті – колишній президент Віктор Янукович – пішов, і з'явилися популярні партії, які звертаються до патріотичних почуттів воюючих на сході, "Свобода" позбулася своєї явної монополії на патріотизм, як недавно написав Антон Шеховцов, експерт з українських праворадикальних рухів.
Але на відміну від "Свободи", "Самопоміч" уникнула націоналістичного дискурсу.
"Ми, українці, незалежно від нашого етнічного походження, єдиний національний організм", – так починається партійна платформа. Замість цього, вона ставить наголос на громадянської активності, яка розглядається в якості "гарантів необоротних змін".
"Самопоміч" виникла дуже швидко, а те, що швидко виникає, має тенденцією швидко зникати ", – попереджає Небоженко.
Наступний місяць покаже, чи переживе привабливий образ львівського мера і його команди важкі часи в Парламенті, а також триваючі бої на сході і невизначеність з Росією.
Читай найсвіжіші новини про Львів
За матеріалами: Delo.ua