У наш час медицина в Україні не може похизуватися високим рівнем якості обслуговування та належним розвитком. Хворіти у наш час для українців справа надзвичайно не дешева, а народжувати дітей – це просто розкіш. Чималу суму грошей потрібно віддати молодим матерям, аби їхні пологи пройшли вдало. Жінки скаржаться на погане обслуговування, халатне відношення до пацієнтів та на корупцію, яка розвивається у стінах пологових будинків.
Нещодавно, команда громадського проекту «Поборемо корупцію разом» спілкувалася з пацієнтами львівських лікарень, які скаржилися на те, що лікування обходиться їм дуже дорого, лікарі просто вимагають від хворих винагороди за всі надані послуги. Ми вирішили поцікавитися як виглядає «безкоштовна» медицина у пологових будинках Львова.
Почали ми нашу «подорож» по корумпованих пологових будинках з вулиці Мечнікова, де знаходиться найвідоміший у Львові родом №1. Молоді матері, які знаходяться у цих будинках розповідають про медиків фантастичні історії. У них є як позитивна, так і негативна сторона. Звичайно ж, ми не могли не поцікавитися, скільки коштують роди, і скільки грошей треба витратити за період перебування у стінах пологового будинку.
Пані Марія, молода мати, яка народила маленького богатиря і кінці 2013 року. Жінка поділилася з нами історією про власне перебування у пологовому будинку на вул. Мечнікова,8. Спочатку Марія розповіла про свої враження він самого пологового. Отже, в допологовому відділенні зроблено гарний євроремонт, атмосфера дуже затишна і приємна. Відділення чисте, палати в прекрасному стані. Знаходитися там справжнє задоволення. Післяпологове, ще не до кінця відремонтоване, деякі палати досі без ремонту. Кожному лікареві виділена палата, в яку він вкладає гроші, тому практично всюди досить непогані умови.
Стосовно обслуговування лікарів історія значно цікавіша. Як зазначила пані Марія, без пачки грошей туди немає сенсу йти народжувати. Всі процедури і послуги платні. Народжувана Марія у Винник Ольги Володимирівни. Як фахівець ця жінка показала себе з хорошого боку, але відношення у цього лікаря до пацієнтів хамське, а спеціаліст вона один з найбільш високооплачуваних. «Жінка вона кваліфікована, до роботи відноситься зі всією відповідальністю, але за це просить чималі гроші», – каже молода мама.
Марії робили кесарів розтин, в цьому пологовому він коштує від 700 до 1000 доларів. Чоловік Марії заплатив цій лікарці 800 доларів за пологи. При чому на родах медик так кричала на бідолашну жінку, якій було зовсім не солодко, що це нагадувало якийсь фільм жахів. Марія відзначає, що ця панянка – це лікар з абсолютно радянським підходом до пологів. Їй навіть не можна було видати звуку від болю, адже в той момент, попри розмови по телефону, Ольга Володимирівна знаходила час покричати на майбутню матусю.
Жінка не соромиться називати ціну за пологи прямим текстом. «У гривнях вже не бере», – каже пані Марія. За набір для кесаревого розтину прийшлося платити окремо – 1000 гривень. Акушерці заплатили 100 доларів, хоча вона віддалася роботі повністю, і молоді батьки стверджують, що це була їхня подяка за відповідальність. А далі пішов цілий ряд «здирництва».
Педіатру сім’я заплатила 400 грн., анестезіологу прийшлося віддати 200 гривень з сімейного бюджету. За всі медикаменти теж прийшлося платити, оскільки лікарі жаліються, що ліків в лікарні немає, дають список і йдеш в аптеку за покупками, які обходяться надзвичайно дорого.
Тільки-но прибувши в пологовий, у приймальні вагітній сказали заплатити 20 гривень, за КГТ прийшлося віддати 30 гривень, а за УЗД – 50. Попросили ще грошей на фонд лікарні. Батьки спочатку дали на це 20 гривень, потім у них ще 20 попросили. Потім вимушені були давати кошти на відділення. Це вартувало 50 гривень, та 100 гривень санітарці за миття палати.
«Після родів дали 50 грн. санітарці, яка дивилась за мною, коли я відходила від анестезії, і 50 грн. тій, що потім відвезла мене в палату і допомогла помитись. Не обійшлося без подяки у 50 гривень медсестрі за догляд за дитиною. Я вже мовчу про засоби гігієни для дитини, які прийшлося купувати власним коштом. Коли треба було робити малому БЦЖ до нас підійшла санітарка і тихенько на вушко шепнула, що зараз підійде медсестра, яка зробить дитині прививку їй треба щось дати,бо мало що може бути… Палатній давати не треба – вона сама собі візьме, каже, що на донорську кров, за те, що лежали в палаті заплатили 300 грн., ну і, звичайно, за виписку віддали не мало, не багато – 100 гривень», – розповідає Марія.
Матуся каже, що, мабуть, ще дещо впустила, адже в круглень суму їй обійшлися роди. «Коли немає грошей, можна і не йти народжувати, адже як до матері, так і до дитини будуть відноситися як до «непотребу». За все треба «дякувати», і лікарі не соромляться про це говорити відверто. А коли грошей платити не хочеш, ссилаючись на те, що медицина в Україні повинна бути безкоштовною, медики натякають, що ніхто не знає, що може трапитися з дитиною під час родів чи після. Кожна матір переживає як за своє життя, так і за життя новонародженого, тому і йде на поступки, аби не нашкодити собі чи немовляті. Є ще такі лікарі, які мають сильний психологічний вплив не на вагітну, а на її чоловіка. Бували випадки, коли ті ж медики так хотіли грошей, що маніпулювали життям дітей, практично погрожували, доводили сильних чоловіків до сліз. Вони не лише хороші спеціалісти, але й хороші психологи, адже знають в який момент, і на яку больову точку надавити. Це дуже прикро, адже ми все-таки боролися не за таку країну і не за таке майбутнє. Корупція в стінах лікарні розвивається погодинно. Тарифи ростуть, лікарі нахабніють, якість обслуговування падає, а про відношення до майбутніх матерів я просто мовчу. Практично кожен лікар тільки й дивиться скільки грошей покладуть йому в кишеню. Він кількості «зелених» і ставлення міняється», – поділилася жінка.
«Самі матері не можуть перешкодити цим корупційним схемам, які давно прижилися у львівських пологових будинках, адже усі переживають за перебіг вагітності, роди і подальше майбутнє своєї дитини, а ось куди дивиться влада, яка дозволяє цим корупціонерам займати свої посади?», – таке запитання поставила нашим журналістам молода мама, яка стикнулася з хабарництвом у стінах пологового будинку.
Це запитання ми адресуємо львівській Феміді, яка поки що і пальцем не поворухнула, аби протидіяти корупції, яка розвивається у медичній сфері. Ми пильно слідкуватимемо за кожним лікарем, і ще неодноразово назвемо прізвища тих, хто має понести відповідальність за свою «халатність» та хабарництво. Поки що журналісти громадського проекту «Поборемо корупцію разом» очікують від влади певних дій у запобіганні розквіту корупції у медичній сфері, яка згідно чинного законодавства є безкоштовною!