Парламент ухвалив у першому читанні президентський проект Закону “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів”, передає Корупція.Інфо

Популярне: Прикрили лавочку!!! Там було все: чорна каса, схеми, гроші, товар. Невже вони працюють?

Йдеться в тому числі про так званий електронний суд. За відповідний законопроект проголосували 253 парламентарів.

Першочерговою зміною в усіх процесуальних кодексах є впровадження ефективного захисту прав особи, яка звертається до суду. На цьому ж принципі базується і право суду застосувати на вимогу особи спосіб захисту її права, який не передбачений законом або договором.

Законопроект передбачає низку змін, направлених на забезпечення таких засад судочинства, як змагальність, диспозитивність і пропорційність.

“Переважна більшість процесуальних повноважень суду переглянута виходячи з принципу виконання судом у цивільному та господарському процесах виключно ролі арбітра і ніколи – слідчого. Докази, включаючи висновки експертів, подаються сторонами; суд витребовує докази і призначає експертизу лише у визначених законом випадках”, – йдеться у пояснювальній записці до документа.

З урахуванням принципу диспозитивності сторонам надається фактична, а не формальна свобода на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову або укласти мирову угоду, предмет якої до того ж (на відміну від чинних правил) може виходити за межі предмета спору, якщо це не порушує вимоги закону і права третіх осіб.

Відповідно до нових правил юрисдикції й підсудності юрисдикція між загальними, господарськими й адміністративними судами розмежовується залежно, в першу чергу, від предмета спору, а не суб’єктного складу сторін.

Також законодавчі зміни передбачають:

– розширення засобів доказування, дієві механізми забезпечення доказів і позову;

– спрощення й прискорення розгляду нескладних справ: сторони можуть звернутися до неформальної процедури розгляду – врегулювання спору за участю судді, за наслідками якої вони можуть або укласти мирову угоду або продовжити судовий розгляд;

– забезпечення ґрунтовної підготовки й розгляду складних справ;

– розгляд справи в розумні строки, забезпечення правової визначеності;

– механізми запобігання зловживанню процесуальними правами;

– ефективна компенсація судових витрат;

– упровадження “електронного суду”: здійснення судочинства із застосуванням інформаційних технологій, зокрема, вчинення всіх процесуальних дій через засоби електронного зв’язку з відповідними механізмами ідентифікації й безпеки, учасникам справи забезпечується можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, не залишаючи свого помешкання чи робочого приміщення, а для свідків, експертів – в приміщенні іншого суду.

– підтримка судом міжнародного комерційного арбітражу й третейського суду;

– нові правила розгляду справ Верховним Судом;

– професійне й відповідальне представництво в судовому процесі.

Проект закону України № 6232 “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів” передбачає масштабні зміни, які обіцяють негативні наслідки для українців.