Пропозиція секретаря Ради національної безпеки і оборони Олександра Турчинова про заміну АТО іншим форматом захисту від гібридної війни викликало чимало хвилювань серед жителів Донецької і Луганської областей. Найбільше обговорюється перспектива введення воєнного стану на території цих областей, передає Корупція.Інфо
Популярне: “І без візи можна…” Стало відомо в якій країні українцям можна працювати лише з біометричним паспортом
Різні тлумачення з цього питання, чутки і домисли відбуваються через те, що ніхто не бачив тексту законопроекту «Про державну політику відновлення суверенітету України над тимчасово окупованими територіями Донецької та Луганської областей» – саме так називається закон, який повинен створити основи для відновлення територіальної цілісності України.
У розпорядженні ЗМІ опинився лише проект концепції, яка повинна стати основою законопроекту. У ньому є спірні моменти, але джерела, які надали документ, стверджують, що він не остаточний.
«Запропонований законопроект повинен створити необхідні правові та організаційні умови для відновлення територіальної цілісності України в Донецькій і Луганській областях, розширюючи можливості для ЗСУ, інших військових формувань, при цьому не виходячи за рамки Мінських домовленостей», – йдеться в преамбулі документа.
Проект дає право президенту України застосовувати Збройні сили України та інші військові формування в Луганській і Донецькій областях. За словами Турчинова, «режим антитерористичної операції (АТО), введений в 2014 році, не дозволяє вирішити проблему звільнення окупованих територій».
У тексті концепції мається на увазі введення воєнного стану, але не вказується, на які території він буде поширюватися: «Президент України в період дії цього Закону може приймати в установленому порядку рішення про введення правового режиму воєнного стану, а також рішення про застосування Збройних Сил України, інших передбачених законами України військових формувань в Донецькій і Луганській областях для відновлення територіальної цілісності України, додержання і відсічі збройної агресії, забезпечення зберігання і оборони державного кордону, лінії розмежування, відбиття нападів, що загрожують життю військовослужбовців чи інших громадян ».
Опозиційні політики розцінюють цей крок влади як відмова від проведення виборів на цих територіях, де електорат в більшості своїй критично налаштований до нинішньої української влади.
Почасти це підтверджує спікер Верховної Ради Андрій Парубій. «На початку агресії Росії законодавчо у нас було тільки дві можливості для відсічі – це формат АТО і введення воєнного стану. Воєнний стан ми не могли тоді ввести, тому що воно обмежувало демократичні процедури. Зокрема, не давав можливості провести президентські, парламентські і місцеві вибори », – сказав Парубій у коментарі ЗМІ.
У той же час підкреслюється, що «на окремі райони Донецької і Луганської областей, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, поширюється правовий режим тимчасово окупованій території України».
Для безпосереднього керівництва заходами щодо забезпечення національної безпеки в Донецькій і Луганській областях, силами і засобами, які залучаються до їх здійснення, створюється Оперативний штаб. Цей пункт концепції аналітики розцінюють як можливість «ручного» управління територіями президентською вертикаллю, причому у всіх сферах життєдіяльності.
«На Оперативний штаб покладається планування, організація і контроль виконання завдань щодо забезпечення оборони, державної, економічної, інформаційної та екологічної безпеки в Донецькій і Луганській областях. Оперативний штаб підпорядковується Президенту України …, очолюється начальником, який призначається на посаду і звільняється з посади Президентом України », – говорить пункт концепції.
Координатор групи «Інформаційний опір» народний депутат Дмитро Тимчук також зазначає, що законопроект дозволяє вводити воєнний стан на розсуд Президента України. Однак нардеп вважає за необхідне переформатувати АТО.
«На сьогоднішні реалії знайшли « гібридну відповідь »у вигляді даного законопроекту, коли українська армія може використовуватися для звільнення окупованих росіянами територій без юридичного стану війни з РФ», – написав він на своїй сторінці в Фейсбуці.
За словами Дмитра Тимчука, «кроки Росії змушують Київ форсувати питання визнання територій« ЛДНР »окупованими і переформатувати АТО, оскільки поняття деокупацію і антитерористичної операції несумісні».