Монетизація пільг є одним із зобов‘язань уряду. Однак, в Україні їх отримує аж 6,5 млн домогосподарств. Верифікувати таку велику кількість субсидіантів – просто неможливо, тому влада взялась за їх скорочення. Однак, навряд чи жорсткіші правила отримання цієї соцдопомоги зможуть суттєво вплинути на ситуацію.
Таку думку в ефірі інформаційного проекту «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK висловив міністр з питань ЖКГ у 2007-2009 роках Олексій Кучеренко, передає Корупція.Інфо
Коментуючи зміни умов до надання субсидій, він підкреслив: при нарахуванні пільг справді було багато зловживань. Тоді як гроші на ці витрати йдуть із податків усіх українців.
«На ці субсидії цього року передбачили 71 млрд. грн. Це просто астрономічна сума. Якби її спрямувати на енергомодернізацію, утеплення, облік чи ремонт мереж, можна було б вирішити абсолютно різні проблеми та зробити модернізацію будинків», – наголосив Кучернко.
Окрім того, він зазначив: монетизація субсидій – одне із зобов‘язань уряду. Тож монетизувати 71 млрд. гривень для 6,5 млн домогосподарств – просто неможливо.
«Тому уряд скорочуватиме і обсяги субсидій, і кількість їх отримувачів», зауважив в експерт.
Однак, не всі зміни до порядку надання субсидій є справедливими. Мовляв, справді, нараховувати такі пільги власнику 120 метрової квартири – «дійсно жирно». Однак, норма про відміну субсидій для сімей, у чиїй власності є автомобіль, якому менше п‘яти років – не дуже слушна.
«У когось може бути «Мерседес», а в іншого – дешевий «Ланос». Однак, важливим є те, що скорочуються соціальні норми, на які нараховуватимуть субсидії. Зокрема, йдеться про 4,5 куби газу на метр квадратний. Тобто, у цій ситуації найперше страждатимуть ті, у кого є зайва площа», – переконаний колишній міністр.
Популярне: В Україні введуть податкову знижку для батьків: Що потрібно знати
Також він підкреслив: суттєвою є і норма про відміну субсидій для громадян, які офіційно не є безробітними.
«Якщо людина не зареєстрована безробітною, то автоматично виходитимуть із того, що вона отримує три мінімуми. Тобто 5 286 гривень. Це також дуже відобразиться на субсидіях. Не нараховуватимуть пільги для тих, хто здає помешкання в оренду, або ж це прописуватимуть як дохід. Та я вважаю, що таке рішення – правильне», – зазначив Кучернко.
Однак, на його думку, до таких жорстких заходів із надання субсидій уряд повинен був вдаватися відразу, а не через три роки після введення цієї соцдопомоги.
«Це потрібно було передбачити. Однак, на жаль, у нас не прораховуються такі потужні кроки. Тож тепер мільйони українців – у тривозі», – зауважив він.
Разом із тим експерт підкреслив: наразі до монетизації пільг ще далеко, адже тих, хто їх отримує – надто багато.
«Якби таких було 2-3 відсотки, як у цивілізованих країнах, тоді дійсно можна було б провести верифікацію. На сьогодні ж я не розумію, яка армада соціальних інспекторів зможе перевірити 6,5мільйонів домогосподарств. Тоді будуть шалені можливості для корупції та зловживань», – переконаний Кучернко.
Як повідомлялось, у п’ятницю, 27 квітня, на позачерговому засіданні Кабінет міністрів вніс зміни до програми призначення субсидій. Зокрема, відтепер, якщо у власності сім’ї є автомобіль, якому менше п’яти років, крім мопеда та авто, наданого органом соціального захисту населення, пільги не призначатимуть. Окрім того, субсидія відміняється, якщо площа квартири перевищує 120 кв. метрів або ж тим, хто має тіньову зайнятість.