Судно "Донбас" і буксир A830 "Корець", які вирушили із Західної військово-морської бази ВМС України в Бердянськ Запорізької області, йдуть в пункт призначення для створення військово-морського угруповання для взяття під контроль суверенної морської зони в Азові, який обмежений через дії РФ. І навіть у разі блокування українських судів росіянами, Київ отримає додаткові переваги в суперечці з Росією і зможе їй протиставити відповідні заходи.

Про це розповів військовий експерт Олег Стариков.

"По-перше, нарешті Україна вперше почала щось робити конкретне, і такі дії української влади і військового командування над вирішенням проблеми в Азовському морі, над якою ми зараз боремося, є дієвим кроком, який буде вигідним і корисним для української сторони. По-друге, будь-які агресивні дії Росії і військово-морських сил РФ будуть вести до вигоди української сторони і на шкоду Москві. Тому що згідно з усіма міжнародними домовленостями, а також договору від 2003 року (про співпрацю України і РФ в Азовському морі), будь-яка агресія і недружні дій росіян будуть порушувати норми цих угод. Відповідно, Україна матиме повне право звертатися до міжнародного співтовариства і міжнародних судів. По-третє, будь-які ускладнення з РФ через Азов все одно в підсумку підуть на користь Києва,адже все одно буде створена українська військово-морська база", – сказав він.


На думку експерта, в України на всі дії, які зараз може робити Росія по відношенню до цих судів, є контрзаходи і пакетний план.

"Наприклад, якщо росіяни обстрілюють, ми тут же на це відповідно швидко реагуємо. Якщо вони затримають, тугіше піде відповідна реакція України. Тобто в цій ситуації розплановано і розписано все. Звичайно, якщо такого плану не було б, це виглядало б великим провалом. Але я сподіваюся, що цей крок України запланований", – підкреслив Стариков.

У той же час, як розповів військовий експерт Олег Жданов, ситуація з передислокацією українських судів є двоїстої, але може бути вигідною як для України, так і для РФ.

"Давайте дочекаємося офіційної позиції Кремля з приводу ходу суден і подальших дій РФ. Думаю, крики і крики в Росії будуть лунати, але з нашого боку це все виглядає, як якась піар-акція. Тому що ми проводимо кораблі через Керченську протоку, а Росія їх пропустить, і тоді у нас будуть говорити, що ми пробили "пролом" для судноплавства в Азовському морі. У свою чергу РФ теж може використовувати цей прохід, як доказ повного виконання Договору про спільне використання Азовського моря. Тому в даній ситуації, як то кажуть, будуть і вовки ситими, і вівці цілими. Причому Росія зі свого боку теж спробує максимально використовувати цю ситуацію для свого піару і відстоювання своєї позиції", – зазначив експерт.

Популярне: “Я – готовий”: Вакарчук зробив гучну заяву про президентство

При цьому він також додав, що реальне створення боєздатної військової-морської бази зажадає набагато більшого часу і значних коштів.

"По-перше, на це піде не менше 5 років і будуть потрібні мільярди гривень. По-друге, у нас немає бойових кораблів, якими ми могли б зараз посилити присутність наших ВМС в Азовському морі – у нас немає флоту. Є один корабель – "Гетьман Сагайдачний", але його бережуть, як зіницю ока, і ніхто його не пошле в такі точки, де його можуть заблокувати або завдати шкоди", – пояснив Жданов.