Про те, якою буде гонка озброєнь між Росією та США після розриву Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності, коли американські ракети з’являться в Європі, як швидко вони зможуть долетіти до Москви та на які події в Україні розраховує Кремль, в інтерв’ю НАРОДНІЙ ПРАВДІ розповів російський військовий оглядач Павло Фельгенгауер.
За його словами, гонка озброєнь вже йде, але поки що вона була односторонньою. Росія ганялася на самоті. Програма переозброєння вступила в повну силу в 2012-2013 роках й далі – за наростаючою.
В цей час американці згортали свої збройні сили, проводили масове одностороннє роззброєння за Обами, скорочували військовий бюджет. В Європі те ж саме, урізали військові витрати. Збільшення витрат було в Китаї, але як би не для протистояння з Росією. Тому гонка озброєнь носила переважно однобічний характер. А тепер гонка озброєнь стає двосторонньою. Це пов’язано не тільки з Договором про РСМД.
Після 2014 року Росію остаточно визнали ймовірним супротивником, відбуваються переорієнтація військових витрат і переозброєння. Це все вже в силі, гонка озброєнь йде" , – заначив експерт.
"Так, Путін повторює, що гонки озброєнь не буде. Ну що тут сказати. Ну каже, але це все слова. В радянські часи Михайло Горбачов теж казав про симетричну відповідь на «зоряні війни» Рональда Рейгана, що ми дешево і чудово все зробимо. Зробили! Результат був плачевний. Гонка озброєнь тепер поступово набирає обертів.Тут велика інерція, великі капіталовкладення й взагалі серйозна річ. Але гонка набирає обертів, – говорить аналітик.
На запитання чому у свій час Горбачов прийняв пропозицію Рейгана, Павло Фельгенгауер відповів, що вони страшенно перелякалися ракети «Першинг-2». На той час це була інноваційна ракета, в нас нічого схожого не було. В неї маневруюча бойова частина із самонаведенням.
Це балістична ракета, яка долітала до Москви із Західної Німеччини менше ніж за 10 хвилин, маневрувала, вишукувала ціль при заході та вражала її з точністю до 10 метрів відхилення. Наша ракета «Піонер» мала відхилення 250 метрів, хоча дальність була більшою. Це важливо для ураження важливих об’єктів.
"Радянське начальство злякалося, що вони не сховаються, їх можуть вбити. Зараз кажуть, що Горбачов – зрадник і агент ЦРУ, але тоді всі військові були двома руками «за», готові були будь-що віддати, тільки би «Першинги» зникли. Були ще «Томагавки», вони летять довше, але вони малопомітні.
Переляк був такий, що вхопилися за нульовий варіант Рейгана. Зараз про це забули, але в США знову може з’явитися інноваційне озброєння – високоточне, малопомітне. Треба буде знову щось укладати, якийсь договір, – підсумовує експерт.