Президент Володимир Зеленський підписав Закон “Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування”. Відповідна інформація оприлюднена в картці законопроєкту на сайті Верховної Ради.
Зазначається, що закон 4 листопада повернуто з підписом Президента.
Як повідомляли, законопроєкт №1008 “Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування” був ухвалений у другому читанні Верховною Радою 16 жовтня.
Майже всі норми закону наберуть чинності з наступного дня після офіційного опублікування.
Закон запроваджує новий порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів, за яким призначення на посади дванадцяти членів ВККС здійснюватиметься Вищою радою правосуддя за результатами конкурсу.
Вища рада правосуддя утворюватиме конкурсну комісію, до складу якої входитимуть: три особи, обрані Радою суддів України з-поміж її членів; три особи з-поміж міжнародних експертів, запропонованих міжнародними організаціями, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції відповідно до міжнародних договорів України, до складу Громадської ради міжнародних експертів, утвореної згідно із законом “Про Вищий антикорупційний суд”
Закон скорочує склад Верховного суду з 200 до 100 суддів, запроваджує новий порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів, створює при Вищій раді правосуддя комісію доброчесності та етики.
Законом також зменшується оклад членів Верховного суду з 75 до 55 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (до 105,7 тис. грн). Також скорочується склад ВККС з 16 до 12 членів, до ВККС заборонили обирати колишніх членів Вищої ради правосуддя.
Крім того кандидати до ВККС мають подавати “заяву про проведення перевірки, визначеної законом “Про очищення влади”.
В день набрання чинності закону припиняються повноваження членів ВККС. Нових членів ВККС обиратимуть за результатами конкурсу (конкурсна комісія – 3 представника Ради суддів та 3 міжнародних експерта). Вища рада правосуддя має за 90 днів сформувати новий склад ВККС за результатами конкурсу, а також затвердити склад комісії з питань доброчесності та етики.
Комісія доброчесності та етики має складатися з 3 представників ВРП і 3 міжнародних експертів. Комісія має за 30 днів перевірити членів ВРП.
Ініціатором законопроекту був президент.