У Національній спілці журналістів України висловили стурбованість “драконівськими” медіаініціатівами міністра культури, молоді та спорту Володимира Бородянського і звинуватили його в уникненні відкритої дискусії з НСЖУ. Про це заявив глава Союзу Сергій Томіленко на своїй сторінці в Facebook.
“Про свої ідеї міністр розповідає вже другий місяць, проте до цих пір не оприлюднив офіційний проєкт закону, щоб його можна було віддати на аналіз профільних правозахисних організацій, міжнародних партнерів України і отримати професійний висновок на відповідність європейським стандартам і міжнародним зобов’язанням України. Є небезпека, що в такий спосіб Бородянський разом з народними депутатами може в “турборежимі” провести небезпечний законопроєкт в Раді, і тоді він стане законом без широкого обговорення і критичного осмислення запропонованих новацій “, – написав глава НСЖУ.
Як він зазначив, у моніторингової місії ООН з прав людини вже застерегли Україну від невідповідних обмежень свободи вираження думок і свободи ЗМІ при підготовці закону про боротьбу з дезінформацією.
“Зараз оприлюднені тільки слайди законопроєкту. Вони містять багато небезпечних для свободи слова ідей, близьких до методів контролю за медіа в авторитарних державах. Серед них – кримінальна відповідальність для журналістів за дезінформацію, введення так званого” омбудсмена за інформацією “, а фактично – цензора від держави, і інші. Під прицілом виявляються насамперед журналісти-розслідувачі, а також “незручні” для влади ЗМІ. Спроба запровадження кримінальної відповідальності за контент – це якраз те, що традиційно відрізняє автор ітарние держави від демократичних “, – зазначає Томіленко.
За його словами, в правлінні НСЖУ сподіваються, що уряд врахує підписану напередодні виборів президентом України Володимиром Зеленським Декларацію на захист свободи слова. “… Поважати існуючі закони в сфері свободи слова, а законодавчі новації повинні бути узгоджені з журналістською спільнотою і засоби масової інформації в ході проведення широких консультацій”, – йдеться в сьомому пункті підписаного ним документа.
Також журналісти чекають, що на виконання взятих на себе в Декларації зобов’язань президент зможе пояснити міністрові необхідність дотримання в Україні свободи слова, неможливість її згортання під приводом боротьби з російською агресією або фейк, а також важливість узгодження своїх ініціатив з тими, кого вони торкнуться в першу чергу, – з журналістами.