Учасником Тристоронньої контактної групи по Донбасу може стати перший прем’єр-міністр України, 87-річний Вітольд Фокін.
Про те, що з ним з ним ведуться переговори, повідомив глава української делегації в ТКГ Леонід Кравчук.
“Мені відомо, що ведуться переговори з людиною, який відомий в Україні – Вітольд Павлович Фокін. Його знають на Донбасі, він з 16 років в шахті. І ми хотіли би мати в групі людини, якого знає Донбас, щоб він міг сказати, чого хочуть стратегічно, національно і як завгодно люди, які там живуть “, – заявив він.
Кравчук додав, що учасники української делегації планують зібратися 3 серпня.
“Адміністрація, Єрмак запропонували подумати над тим, як взяти туди ще одну людину, координатора, який би міг звести всі ці проблеми самого Донбасу – неконтрольована територія, контрольована, люди, які перебувають в Україні, на території інших областей, які змушені були виїхати, сьогодні представляють Україну і в Мінському процесі. Вони пропонують взяти на цю цікаву посаду Фокіна Вітольда Павловича, колишнього прем’єр-міністра”, – заявив Кравчук.
За словами політика, Фокін з 16 років працював на шахтах Донбасу.
“Він там народився, там жив, знає ситуацію. Звичайно, така людина потрібна, тому що людина повинна знати ситуацію там, філософію людей, чого вони хочуть. А ми ж не можемо пропонувати варіанти Донбасу, не знаючи, чого вони хочуть, на які б ми могли компроміси піти, на які ні”, – зазначив він.
При цьому, за словами Кравчука, ніхто не знає, що Фокін поет: “Він переклав українською казку Пушкіна “Руслан і Людмила”. Я читав цей переклад, він блискучий, там зустрічалися такі слова, які я не знав. Це говорить і про високий духовний рівень людини”.
Як відомо Фокін був депутатом Верховної Ради УРСР 10-11-го скликань, народний депутат СРСР (1988-1989 рр.), згодом – народний депутат України 1-го скликання (у 1991-1994 роках). Очолював український уряд у 1990-1992 роках.
Відзначимо, що не меншого розголосу набрала ідея Кравчука про участь США у переговорах щодо Донбасу.
“Я скажу відверто: поки в цьому форматі, якщо і далі буде тупикова ситуація, поки не будуть введені в формат зі встановлення миру на Донбасі США, це буде дуже складно. Тому що я думаю, що найсильніша, найбагатша країна світу може мати найбільший вплив. Правда, там сьогодні вибори на носі, коронавірус, там багато проблем”, – заявив він.
Глава делегації України в ТКГ уточнив, що говорить про можливу роль США в перспективі. При цьому він висловив сподівання, що і в існуючому форматі є шанс на припинення бойових дій.