У четвер, 1 жовтня, президент України Володимир Зеленський підписав прийнятий Верховною Радою закон №3991 про зміни до державного бюджету на 2020 рік. Таким чином, глава держави, зокрема, схвалив урізання витрат на субсидії і збільшення фінансування правоохоронних органів.

 

Відповідна інформація розміщена на офіційному сайті Верховної Ради, повідомляє Обозреватель та РБК.

Уже не перший рік поспіль у бюджеті урізують витрати на субсидії. Цього разу вони повинні скласти 36,6 млрд грн (у 2020 році 39,3 млрд). Тобто витрати Міністерства соцполітики на фінансування субсидій для оплати житлово-комунальних послуг скорочують на 2,16 млрд гривень. Також передбачено скоротити витрати Міністерства захисту навколишнього середовища і природних ресурсів на фінансування програми з управління у сфері захисту навколишнього середовища і природних ресурсів.

Варто відзначити, що є кілька причин для зниження витрат.

Очікується, що дохідна частина буде збільшена коштом неподаткових надходжень.

Формулу розрахунку субсидії змінили так, що кожній родині доведеться платити більше. А деяким – на 500 грн більше. Нововведення набуло чинності, однак зміни українці відчують із настанням опалювального сезону.

Усі, кому призначена знижка, платять за комуналку певний відсоток від доходу сім’ї, решту компенсує держава. У кожного цей відсоток різний. Щоб його розрахувати, потрібно дохід на одного члена сім’ї розділити на два прожиткові мінімуми і помножити на 15%. Наприклад, якщо середній дохід на одну людину – 3 тисячі, то сім’я може платити за комунальні послуги 11,6% свого доходу.

Припустимо, що сукупний дохід – 9 тисяч гривень. Тоді взимку за комуналку можна буде платити 1044 грн. А якщо виходить більше, усе, що понад цю суму, покриє субсидія. Правда, тільки в межах соціальних нормативів споживання (але їх міняти поки не будуть).

У новій же формулі замість 15% у формулу встановлять коефіцієнт у 20%. Та ж сім’я, якби, наприклад, зміни ввели минулої зими, отримала б субсидію на 342 грн меншу. Замість 11,6% потрібно буде віддавати на комуналку 15,4% сукупного доходу сім’ї.

“Разом з усіма змінами, за моїми підрахунками, люди будуть отримувати субсидію на 40% меншу, ніж у минулому році. А чому це зробили? На 10,5 млрд у 2020-му зменшили програму субсидій і на 1,5 млрд зменшили витрати на державну соціальну допомогу”, – говорить OBOZREVATEL ексміністр соцполітики Андрій Рева.

Субсидія сплачується з податків усіх українців. І якщо ви не маєте потреби в допомозі, у вас є гроші на покупки на суму від 50 тис. грн, на автомобілі та інші транспортні засоби, не варто просити і допомоги з бюджету.

  • є будинок площею від 200 кв. м або квартира від 120 кв. м;
  • машина віком до 5 років;
  • зробили покупку на суму від 50 тис. грн;
  • останнім часом не платили ЄСВ і не перебували на обліку в Центрі зайнятості;
  • є заборгованість за комунальними платежами.

Сам закон стосується, в основному, “Великого будівництва” – доріг і відновлення аварійних мостів.
Але в тексті зашитий важливий нюанс – Кабмін отримав право скорочувати термін дії обмежень, заборон, пільг і гарантій, що діють в період карантину. Ця лазівка ​​може бути використана для скасування обмежень по зарплатах.

“Підписані президентом зміни до держбюджету на 2020 рік дають право Кабміну зняти обмеження на виплату зарплат в держкомпаніях, які були введені в квітні поточного року. З огляду на, що це одна з вимог МВФ, а також той факт, що 28 серпня Конституційний Суд визнав незаконним подібні обмеження, очікується, що найближчим часом уряд скористається цим правом і зніме обмеження по зарплатах”, – говорить глава секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський.

Варто зазначити, що влада знайшла досить несподіване рішення зарплатного питання. Ще в червні в Раду подавався окремий проект, що стосується зняття обмежень по заплатити в держкомпаніях. Однак після громадського обурення його зняли з розгляду.

А право зняти “зарплатний бан” фактично таємно передали Кабміну в непрофільному законопроекті, що стосується будівництва. Причому, прямо про зарплати в ньому не йдеться. Уряд просто зможе приймати рішення по “обмеженням”.

Хоча, за словами глави адвокатської компанії “Кравець і партнери” Ростислава Кравця, це явно перевищує його повноваження і фактично переводить управління країною в ручний режим.