Посли США в Україні звернулися до глави Офісу генерального прокурора Ірини Венедіктової, закликаючи провести детальне і відкрите розслідування справи про вбивство українського журналіста Георгія Гонгадзе. Більш ніж 20 років у контексті резонансного злочину звучить ім’я ймовірного замовника – другого президента України Леоніда Кучми, попри рішення Печерського суду закрити справу про його причетність.

https://www.youtube.com/watch?v=vyjEUAR4Lpc

Як написала пресслужба американського дипломатичного відомства у Facebook, саме справа Гонгадзе залишається для України маркером ефективності правосуддя. Поки замовників гучного вбивства не названо, перспективи законності в нашій країні залишаються сумнівними.

“Ми закликаємо генерального прокурора забезпечити повне розслідування цього злочину і притягнення підбурювачів до відповідальності. Протягом понад двадцять років справа Гонгадзе була показником ефективності системи правосуддя в Україні”, – зазначено в повідомленні.

Посольство США також привітало рішення Верховного суду України, який 2 липня залишив чинним довічний вирок для виконавця вбивства Гонгадзе Олексія Пукача. Зазначимо, що сам Пукач на численних судових засіданнях неодноразово заявляв про безпосередню причетність до усунення неугодного журналіста другого президента України Леоніда Кучми та ексспікера Верховної Ради Володимира Литвина. Однак ці заяви таємничим способом зникли з протоколів.

Нагадаємо, засновник “Української правди” Георгій Гонгадзе зник у Києві 16 вересня 2000 року. У листопаді того ж року в лісі Київської області знайшли обезголовлене тіло, яке, за висновками експертів, могло належати журналісту. У 2009 році на Київщині знайшли рештки черепа нібито Гонгадзе. Поховали Гонгадзе 22 березня 2016 року в Києві.

Оприлюднення восени 2000 року “плівок Мельниченка” призвели до “касетного скандалу”. Записи із кабінету президента Кучми свідчили про причетність Леоніда Кучми та інших високопосадовців і політиків до вбивства журналіста Георгія Гонгадзе.

15 березня 2008 року Апеляційний суд Києва визнав винними в убивстві Гонгадзе трьох екс-працівників Департаменту зовнішнього спостереження МВС України – Валерія Костенка, Миколу Протасова й Олександра Поповича. Суд позбавив їх волі на термін від 12 до 13 років.

У 2011 році прокуратура відкрила справу проти Кучми, однак того ж року суд закрив її.

29 січня 2013 року Печерський райсуд Києва засудив Пукача до довічного позбавлення волі, визнавши його винним у вбивстві Георгія Гонгадзе.

Замовників убивства досі не покарано.