Урядові експерти доводять, що хакерська атака на українські урядові сайти вночі 14 січня здійснювалась з Росії.
Про це повідомляє сайт Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.
“Українські інтернет-ресурси від початку російської військової агресії атакуються уже не вперше і навіть не вдруге. Деякі кібератаки були настільки масовими, що увійшли у світові підручники для кіберфахівців.
А от такої масової атаки на держоргани не було давно. Припускаємо, що нинішня пов’язана з нещодавньою поразкою Росії на переговорах щодо майбутньої співпраці України з НАТО. Днями Москва уже відновила військові навчання біля кордонів України. А хакерські дії на українські держоргани також можуть бути частиною цієї психологічної атаки на українців.
На російський слід вказує і хронологія поширення новини. Інформація спочатку з’явилась в соцмережах, далі першими публікаціями серед медіа були “зливні бачки”. А далі її активно поширили уже російські видання”.
Зокрема, одним із перших о 4 ранку (за київським часом) про атаку повідомило російське провладне видання “РІА”.
Урядові експерти пояснили, що використання чутливих тем з історії польсько-українських стосунків повинно було замаскувати слід російських хакерів.
Однак, текст польською містить стилістичні неточності та лексичні помилки, що підтвердили українським кіберфахівцям і польські колеги.
У центрі наголосили, що атаку на урядові портали України можна трактувати як один із прикладів російської агресії проти держави Україна. Відтак у центрі сподіваються на швидке накладення санкцій на російські структури, пов’язані з атакою.
Вони нагадали, що остання подібна хакерська атака на сайти українських громадських організацій та медіа трапилася після застосування українською армією безпілотників “Байрактар” проти російських бойовиків на Донбасі в жовтні 2021 року.
Крім того, урядові експерти наголосили, що особисті дані громадян України не було вкрадено та втрачено, усупереч повідомленню хакерів.
Водночас, джерело телеграм-каналу Шептун в Департаменті кіберполіції також повідомило, що кібератака, з якою зіткнулася Україна, є однією з найпотужніших за останні кілька років. Наш співрозмовник зазначив, що востаннє таке було у 2017 році під час вірусної атаки NotPetya.
Тоді по всій території України було закрито банки, магазини та засоби масової інформації. Вона вважається однією з найдорожчих у сучасній історії.
Крім того, джерело додало, що подібні атаки не здійснюються хакерами-фрілансерами. Тут явно простежується робота комп’ютерних спеціалістів, пов’язаних із державними структурами або які входять до складу спецслужб.
Під час глобальної атаки хакерів на сайти державних органів відбулась спроба “зламати” і сайт НБУ. Проте у Нацбанку кажуть, що напад вдалось нейтралізувати. Про це пише 24 канал.
У НБУ кажуть, що протягом останніх днів на інформаційні мережі здійснювали атаки невідомі особи з різних частин світу. Спроба була і у ніч з 13 на 14 січня.
Усі інформаційні системи Національного банку працювали і продовжують працювати в штатному режимі. Зокрема – система електронних платежів, якою користуються банки, офіційний сайт та внутрішня комп’ютерна мережа НБУ,– сказали у НБУ.
У Нацбанку запевняють, що захист банківської інфраструктури від шахрайських дій в кіберпросторі організовано, як слід. Для цього використовують комплекси та системи захисту.
Своєю чергою у США пригрозили Росії санкціями у разі причетності до атаки хакера на українські сайти. Пише Інсайдер Юа.
Про це повідомила представник США в НАТО Джуліана Сміт, додавши, що це буде розцінено як приклад відновлення агресії проти України.
Тим часом у Центрі стратегічних комунікацій та інформбезпеки повідомили, що атака пов’язана з нещодавньою невдачею Росії на переговорах про майбутню співпрацю України з НАТО.
Зазначимо, що цієї ночі від хакерів постраждали близько 70 центральних та регіональних сайтів органів влади. Це була наймасовіша атака за останні 4 роки.