Посол України в Німеччині Андрій Мельник закликав особисто голову Міністерства закордонних справ ФРН Анналену Бербок щодо схвалення Берліном постачання зброї в Україну на тлі загрози російського вторгнення на нашу територію. Про це пише німецька газета Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Україна багато років вимагає від Німеччини постачання зброї, щоб захистити себе від можливого нападу Росії, але поки що жодні переговори не увінчалися успіхом.
Повідомляється, що незадовго до візиту голови МЗС Німеччини до Києва посол України у Берліні закликав політика пообіцяти Україні постачання зброї для національної оборони. Небажання чи навіть відмова Бербок і всього нового федерального уряду від постачання зброї “дуже розчаровує та засмучує”, заявляв посол Андрій Мельник.
Дипломат також зазначив, що у кримінальному законодавстві Німеччини є склад злочину за “ненадання допомоги”. Він зазначив, що той самий основний принцип застосовується і у міждержавних відносинах.
“Тому я звертаюся до уряду Німеччини, і особисто до міністра закордонних справ Анналени Бербок з вимогою терміново надати допомогу Україні і поставити необхідне оборонне озброєння”, – сказав він.
У цей же час Дмитро Кулеба заявив, що пріоритетом для уряду Олафа Шольца має стати спільна протидія російській агресії разом з іншими міжнародними партнерами. Ніяких інтересів щодо бізнесу бути не може, якщо мова йде про безпеку.
“Ми очікуємо, що новий федеральний уряд разом з Україною та нашими партнерами та союзниками візьме твердий і чіткий курс проти російських загроз і спроб залякування. Ніяка ділова зацікавленість і відсутність симпатії до Путіна не варті того, щоб дозволити криваву війну в Європі”, – заявив Кулеба.
Глава МЗС переконаний, що завдяки спільним діям можна буде відвернути загрозу від України.
Зазначимо, Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок 17 січня прилетить до України. Це перший візит до Києва політикині на цій посаді. Голова комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко у коментарі «Главкому» відзначає, що сам факт візиту нової міністерки закордонних справ Німеччини в Україну є важливим.
«Особисто Бербок і її партія позитивно ставляться до України, розуміють усю складність нашої ситуації і виступають проти «Північного потоку-2». Символічно, що даний візит відбудеться на тлі посилення ескалації та погроз з боку Росії», – каже нардеп.
Водночас слід усвідомлювати, що в питаннях зовнішньої політики Бербок, незважаючи на її погляди, обмежена коаліційною угодою і необхідністю враховувати погляди інших учасників коаліції на зовнішньополітичні питання, нагадує Мережко.
«Вважаю, що дуже важко буде переконати німецьку еліту зупинити «Північний потік-2» зважаючи на великі кошти, які були потрачені на будівництво цього газогону. Втім, це могло б статися у випадку запровадження США санкції проти компаній, задіяних у реалізації даного проєкту. Але поки невідомо, чи готова адміністрація Байдена піти на такий крок з огляду на те, що це може негативно позначитися на відносинах між США та Німеччиною», – пояснює експерт.
Що стосується перспективи членства України в НАТО, Німеччина, як і Франція, не може дозволити собі відкрито заявити про те, що вона проти вступу України до Альянсу з певних причин, у тому числі, ймовірно, через побоювання погіршити відносини з Росією. Тому шукаються якісь приводи, упевнений Олександр Мережко.
«З Німеччиною треба поводитися дипломатично і делікатно, намагаючись її переконати за допомогою вагомих і раціональних аргументів, що в її інтересах підтримувати Київ усіма засобами і врешті-решт прийняти Україну в НАТО. При цьому, потрібно уникати контрпродуктивних аргументів, які можуть лише викликати роздратування німецької зовнішньополітичної еліти, і спиратися на наших реальних чи потенційних союзників у німецькому уряді, серед яких, безперечно, Бербок. Треба якось зацікавити Німеччину, щоб вона відчувала, що боротьба України за свою незалежність і безпеку проти російської агресії це також і її боротьба. Можливо таким стимулом може стати економічна зацікавленість німецьких інвесторів в Україні. З точки зору не тільки психології, але й також політики, економічний інтерес є потужним стимулом», – сказав нардеп.