Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко звинуватив Україну в запуску ракет по території Білорусі та наказав своїм військовим “взяти під приціл” центри ухвалення рішень у столицях противників Мінська.
Про це він заявив 2 липня на урочистих зборах з нагоди Дня незалежності.
“Нас провокують. Мушу вам доповісти: три дні тому, може, трохи більше, з території України намагалися завдати удару по військових об’єктах на території Білорусі. Але, слава богу, протиповітряними комплексами “Панцир” вдалося перехопити всі ракети, які були пущені збройними силами України”.
Лукашенко також заявив, що наказав військовим взяти під приціл центри прийняття рішень у столицях противників Мінська.
“Хочу попередити “яструбів” і сказати вам відверто: трохи менше місяця тому мною відданий наказ підрозділам збройних сил взяти під приціл, як зараз модно говорити, центри ухвалення рішень у ваших столицях з усіма наслідками, що випливають”.
“Якщо тільки ви посмієте завдати удару, як вони планують, по Гомелю на півдні, по Мозирському нафтопереробному заводу, аеропорту, аеродрому в Лунинці або Бресту, відповідь буде миттєва. Миттєва просто, в одну секунду!”
“Чим відповісти, у нас є. І не тільки тим, про що ми говорили нещодавно з президентом Росії (йшлося про ядерну зброю. – ред..). Я до цього давно готувався. Пам’ятаєте, я вам казав: “Полонези”, ракетне виробництво та інше. Ви повністю перебуваєте під ударом цих ракет. І я не дивитимусь, хто там в офісах чи в палацах сидить. Відповідатимемо жорстко і рішуче!”
При цьому самопроголошений президент переконує, що Білорусь не прагне воювати в Україні, і республіці ця війна “абсолютно не потрібна”.
“Я клятвенно вас запевняю: жоден солдат Білорусі на території України не воює”, – сказав він.
“Хочу сказати тим, хто переживає, буде Лукашенко воювати там чи ні: послухайте, ми воюватимемо – ще раз повторюю – тільки в одному випадку – якщо ви переступите останній метр нашої землі і вторгнетесь на нашу землю. Якщо ви вбиватимете наших людей, ми відповімо”, – заявив Лукашенко.
Водночас, самопроголошений президент вважає, що українська влада була б рада вторгненню Білорусі в Україну.
“Вони були б раді, я це точно знаю, якби ми туди увійшли. Їм це треба, тому що наказано “звідти”, і начхати їм на загибель мирних жителів. В українських політиків і президента політика одна: чим більше загине українців, тим більше він кричатиме на весь світ про звірства “фашистів із Росії та Білорусі””, – заявив Лукашенко.
Росія, а слідом за нею й Білорусь, не визнає звірств російських військових в Україні, незважаючи на численні докази. Вбивства цивільних російськими військовими у Бучі, приміром, РФ та Білорусь називають “провокацією”.
Мер Львова Андрій Садовий повідомляв, що місто готується до можливого нападу з боку Білорусі. Річ у тім, що ситуація непередбачувана загалом.
Однак військовий експерт Олег Жданов вважає, що загрози безпосередньо для Львова немає. Про це він сказав 24 каналу.
За його словами, Львів не перебуває на передовій лінії фронту, а на другому ешелоні. Тому поки хвилюватися немає про що.
Він вважає, що наразі найбільша небезпека є саме для Півночі України. Зокрема, для Рівненської та Волинської областей.
Однак зараз, враховуючи ситуацію навколо України, то варто укомплектувати територіальну оборону, озброїти, навчити, заготовити інженерні споруди. Треба готуватися. На жаль, ми країна, яка фактично перебуває у стані війни,
– сказав Жданов.
Можливе вторгнення Білорусі на територію України буде призначене для відтягування сил української армії з інших ділянок фронту, а також для перекриття поставок озброєнь із Заходу.
Політолог, директор аналітичного центру “Третій сектор” Андрій Золотарьов в інтерв’ю Главреду пояснив, що головним завданням ЗСУ буде – не допустити противника України вглиб території України.
“Деякі фантазують, що частина білоруських військ поверне на Мінськ, як після 22 червня багато хто думав, що німецькі солдати повернуть багнети, але німецькі солдати, набрані в тому числі з робітників, не проявляли абсолютно ніякої пролетарської солідарності”, – пояснив експерт.
Золотарьов підкреслив, що білоруська армія і білоруси в цілому – дисципліновані і слухняні.
“Так, участь у війні їм може тисячу разів не подобатися. Так, вони не горять бажанням воювати, вони низько мотивовані. Але і розгортати багнети в бік Мінська вони не будуть. Тому наше завдання полягатиме в тому, щоб не дати противнику просуватися далі і не розпорошувати сили і ресурси”, – підсумував експерт.