У селах біля Яворівського полігону, де розташовані військові частини, нещодавно обмежили продаж алкоголю у крамницях після 19-ї години. Однак чи допомагає така заборона?
У Старичах і Немирові не бракує крамничок, розташованих поруч з військовими частинами. В одному з магазинів продавець запевняє: «Ми кажемо, що не продаємо, запитують: а де продають? Спершу, коли заборонили продаж, то обурювались: що то за закони придумали? Але після 19-ї не продаємо».
«Наскільки мені відомо, то не продають. Але увечері п’яних видно, а де беруть – невідомо», – каже житель села Старичі. Більшість селян підтримують рішення Яворівської райради про заборону продажу спиртного увечері. «Якби-то так, аби це зло, пияцтво, та й знищити взагалі…», – говорить літній чоловік Михайло.
Тим часом, один з місцевих п’яничок запитує: чи цікавить точка, де можна купити алкоголь?
Кілька місяців волонтер, депутат обласної ради Олександр Ганущин надсилав запити і листи у місцеві органи влади і силові структури з вимогою обмежити продаж алкоголю військовим після 19-ї години.
«Коли сюди вперше приїхали не 2500 солдат, а 5000, то у керівництва було два питання: спальники і прохання допомогти побороти пияцтво, бо не давали собі ради з військовослужбовцями. Я звернувся до голови ОДА, і заправка «ОККО» у Немирові перестала людям у формі продавати алкоголь. Тоді всі інші побачили, що вдалося приборкати великого підприємця. Після вже Яворівська райрада своїм рішенням заборонила продавати алкоголь», – каже Олександр Ганущин.
Але чимало власників магазинів ігнорують рішення, також спиртні напої продають і виготовляють місцеві мешканці, заробляючи на мобілізованих. Цього порушення не бачать правоохоронці, наголошує депутат.
«Очевидно, що більшість маленьких точок, які продають горілку, торгують контрабандною продукцією, кришуються людьми у міліцейській формі. Якби тут міліція взялась і посилила наряди, то цей продаж би впав. Територія полігону велика, маршрути, де продають алкоголь, відомі, відомо, хто виготовляє. Правоохоронці цим не займаються», – говорить Олександр Ганущин.
Біля магазинів чергує військовий патруль. Андрій Романчук, мобілізований з Житомирщини, розповів, що неможливо викликати наряд міліції, коли місцеві мешканці розгулюють п’яні серед дітей. Двоє осіб поводилися дуже неадекватно, і військовослужбовець зробив їм зауваження, почувши у відповідь лайливі слова. Водночас, каже, відколи встановлене обмеження щодо продажу спиртних напоїв, у військовій частині – спокійніше.
«Почнемо з того, що спочатку було страшне, що тут тільки робилось. А зараз вже хоч вночі може рота спати спокійно», – розповів військовослужбовець.
У військових частинах любителів чарки карають гауптвахтою, і це теж дієвий спосіб у боротьбі з пияцтвом, каже майор медичної служби Ігор Тарабан.
«П’ють ті мобілізовані, які пили до військової служби. А людина, яка випила, становить загрозу і комусь. Чи має бути профілактична робота? Але це вже дорослі, сформовані люди, яка може бути профілактика? Методи треба запроваджувати на службі досить радикальні», – зауважив майор.
Через вживання спиртного серед мобілізованих на Яворівському полігоні було вже кілька летальних випадків. Причини були різні – комусь було протипоказане спиртне, хтось загинув через нетверезий стан.