Російські військові розповіли виданню Reuters, як воювали на Донбасі і покинули службу через те, що солдатів відправляють "служити" в Україні. Новину передає Корупція.інфо
"Їхні розповіді ставлять під сумнів твердження Кремля про те, що на Україні немає російських військ, а за ополченців росіяни борються в якості добровольців", – робить висновок видання.
Виданню вдалося зв'язатися з п'ятьма військовими, які разом з товаришами недавно покинули службу, в тому числі і з двома з них, які зізналися, що звільнилися через те, що солдатів відправляють в Україну.
Один з них живе в Москві. Він розповів, що влітку минулого року був відправлений у Ростовську область на навчання, але замість цього опинився на Україні на танку у складі бронеколони.
"Якийсь підполковник вже після перетину кордону сказав, що можуть посадити за невиконання наказу. Деякі відмовлятися стали там далі перебувати", – сказав колишній військовий, служив в елітній Кантемировской танкової дивізії. Як і інші, він говорив на умовах анонімності, побоюючись можливого переслідування.
Він бачив, як солдати відмовлялися воювати.
"При мені таких було двоє. Кудись їх забрали. Підполковник говорив, що на них завели кримінальну справу, а насправді, ми їм потім подзвонили, вони вдома були, просто звільнилися", – сказав він.
Російські солдати, що звільнилися розповіли, як деякі солдати бояться їхати на Україну, як їх змушують воювати там або що вони розчаровані тим, як їх зустріло командування після повернення з української території.
Колишній танкіст з Москви каже, що не поїхав би на Україну по своїй волі.
"Та ні, навіщо? Це не наша війна. Якби війська там були офіційно, то так, це вже інша справа", – сказав він.
Він каже, що був відправлений на Україну в кінці серпня минулого року і повернувся до Росії на початку вересня під час перших мирних переговорів. Його екіпаж управляв модернізованим російським танком Т-72Б3.
"(Після повернення в Росію) вишикували нас, сказали – всім відрядження, бойові, медалі", – розповів солдат. Але в підсумку, за його словами, ні він, ні його товариші не отримали нічого з обіцяного, навіть після того, як нагадали про обіцянки своїм командирам.
"Вирішили звільнитися. Нас було 14 чоловік", – сказав він.
Імена дев'ятьох солдат, які залишили Кантемировску дивізію, згадані у вивченому виданням листуванні начальника відділу кадрів Західного військового округу Віктора Місковца і секретаря Союзу комітетів солдатських матерів Валентини Мельникової.Троє солдатів зі списку, з якими зв'язався Рейтер, підтвердили, що вони недавно звільнилися з армії, проте відмовилися говорити про Україну.
Іншому солдатові, який говорить, що через Україну звільнився з армії, 21 рік і він командував розрахунком реактивної системи залпового вогню Град. Військовий розповів, що влітку минулого року його машина зайняла позицію приблизно в Ростовській області, приблизно в двох кілометрах від українського кордону на південному заході Росії. Хоча офіцери говорили про операцію, як про навчання, солдати готувалися до них як до справжніх боїв.
"Їхали без розпізнавальних знаків. Ми зняли всі свої кокарди, петлиці, шеврони. Все це прибрали. Сказали, що в польових умовах без цього ходять всі", – розповів він.
За його словами на початку вересня бойовий розрахунок отримав наказ відкрити вогонь по цілі, що перебувала на відстані "17 кілометрів, може, менше". Він сказав, що, можливо, ціль перебувала на території Україні: "Я сподівався, що це не по живим людям було. Або що я принаймні промахнувся".
Він сказав, що від своїх товаришів військових дізнався про іншу батареї з його військової частини, яка перейшла кордон і провела на Україні 10 днів.
"Незрозуміло, хто за що бореться і сенс цього", – сказав він.
Наприкінці січня цей солдат був у відпустці, коли раптом несподівано був викликаний назад у свою частину.
"Нас перемістили в іншу батарею, яка мала їхати кудись на навчання в Ростовську область. Сказали, що там будуть масштабні навчання проходити і задіяне дуже велике угруповання військ", – розповідає колишній військовий.
У нього немає доказів цього, але він не сумнівався, що терміновий виклик пов'язаний з війною на Україну.
"А навіщо ще викликати з відпустки?", – пояснив він.
Він і четверо інших солдатів вирішили, що краще піти з армії, ніж відправитися воювати на Україну. Процедуру звільнення, як каже військовий і що підтверджується документами правозахисників та військової прокуратури, вони закінчили в березні.
Представник російського Міноборони відмовився коментувати звільнення військових з Кантемировской дивізії і їх відправку на Україну. Російський президент Володимир Путін неодноразово заперечував, що РФ посилає війська на допомогу заколотникам на схід України, де, незважаючи на чинне з лютого перемир'я, тривають сутички і росте число жертв. Прес-секретар Путіна відкидає звинувачення, які висувають НАТО, влада західних країн і Київ. Москва стверджує, що будь-які російські солдати, що воюють на Україні, це добровольці, які допомагають сепаратистам за своїм особистим бажанням.