fe5df232cafa4c4e0f1a0294418e56601418743734

Децентралізацію затвердили з правками і винесуть у Раду на цьому тижні.

Реформа з децентралізації незабаром може почати втілюватися в життя: Конституційна комісія схвалила і передала президенту проект змін до Конституції у відповідній частині. У документі врахували зауваження Венеціанської комісії, тепер його повинен внести в парламент Петро Порошенко. Він обіцяє це зробити вже на цьому тижні.

ЩО ПРОПОНУЮТЬ.

Конституційна реформа, як уже писала "Сегодня", передбачає трирівневу систему організації місцевого самоврядування (громада-район-регіон). Первинною адміністративно-територіальною одиницею стає громада. Крім того, ліквідуються облдержадміністрації та посади губернаторів.

Замість цього Київ в регіонах будуть представляти префекти, яких призначить президент за поданням Кабміну (див. Інфографіку).

Втім, термін ліквідації ОДА в перехідних положеннях Конституції поки не вказаний. У проекті прописані повноваження рад громад та префектів, зазначено також, що поради громад та їх голови обираються на 4 роки.

Можливість врегулювання особливого статусу окремих територій пропонується закріпити окремим законом. Саме цей пункт просила внести Венеціанська комісія, щоб залишити на майбутнє можливість введення особливого статусу для Донбасу.
 

_-1_332
 

ПРЕФЕКТИ І ГРОМАДИ.

Раніше експерти критикували положення проекту по префектах: вони вважають, що вони за фактом замінюють губернаторів, а це не має відношення до децентралізації і дає президенту зайві важелі впливу на місцеву владу. В АП запевняють: повноваження префекта значно менші повноважень губернатора, частина можливостей якого піде у відання облрад і громад.

Крім того, окремі депутати висловлюються проти права президента призупиняти повноваження старост і рад громад, вважаючи, що це також посилить його владу. Але тут експерти врахували зауваження європейців, залишивши остаточне рішення за КСУ і Радою.

РАЙРАДИ ТА ДОНБАС.

Опублікований проект – не остаточний, пояснили у Конституційній комісії.

"Ми працювали як консультативний орган при президентові. Комісія затвердила проект, до якого прикладені окремі пропозиції її представників, і остаточний текст внесе вже президент", – говорить заступник голови комісії Віктор Мусіяка.

Те ж говорить ще один представник комісії, нардеп Леонід Ємець: "Суб'єктом законодавчої ініціативи виступає президент. Крім базового проекту, є ще один, плюс окремі думки експертів. Наприклад, екс-президент Леонід Кравчук пропонує замінити назву "префект" на "держпредставник". Для мене особисто важливим є момент ліквідації міських райрад.

Тому ми внесли законопроект, що пропонує повернути міські райради, або ж прописати окремим законом особливий статус Києва, як столиці, в якій такі ради зможуть існувати. Крім того, є варіант прописати в Конституції окремим пунктом особливий статус Луганська і Донецька. Але я вважаю, що треба залишити положення про визначення статусу територій окремим законом", – говорить Ємець.

Депутат упевнений, що на ухвалення проекту за основу 226 голосів знайдуться: "А далі долю проекту визначить Конституційний суд. Тут Рада може піти двома шляхами: відразу подати проект до КС або прийняти його за основу, і потім вже направити в КС". У разі позитивного рішення суду парламенту восени доведеться шукати вже 300 голосів на затвердження проекту в цілому.

 

Джерело: Корупція.Інфо

за матеріалами: Сегодня