За місяць набуде чинності новий закон про мобілізацію. Окрім заборони ухилянтам керувати транспортними засобами, консульських обмежень у разі непоновлення персональних даних у Територіальних центрах кадрового забезпечення, він встановлює додаткові санкції для батьків військовозобов’язаних, які ухиляються від сплати аліментів.

Згідно з новим законом про мобілізацію, батьки трьох чи більше дітей мають право на відстрочку від військової служби. Проте, якщо вони не сплачуватимуть аліменти протягом трьох місяців хоча б за одну дитину, їх буде позбавлено цієї відстрочки. Територіальні центри кадрового забезпечення матимуть доступ до бази даних щодо заборгованості.

Проте, у новій версії акту урядовці запропонували депутатам позбавити цього права боржників «зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці».

Так, оборонний комітет Верховної Ради підтримав новацію. Його членкиня Ірина Фріз розповіла, що саме уряд ініціював таку норму, але з технічною помилкою в тексті.

«Тому комітет ухвалив її з урахуванням технічної правки, зі згадкою саме про аліменти. Щодо розрахунків, то ні Генеральний штаб, ні Міністерство оборони такої статистики не надавали. Проте ми всебічно довіряємо цій пропозиції», — наголосила Фріз.

Водночас, у Міністерстві юстиції повідомили, що станом на 1 березня 2024 року на виконанні в органах Державної виконавчої служби перебуває 520,2 тис. документів про стягнення аліментів.

За даними заступника міністра юстиції з питань виконавчої служби Андрія Гайченка, ця кількість може змінюватися щомісяця, але не є принциповою. У середньому по країні кількість неплатників аліментів становить не менше як пів мільйона.

«Що дуже високий показник на все населення навіть до 40 млн», — зазначив він.

Гайченко додав, що точної статистики батьків-боржників за понад три місяці, які мають трьох чи більше дітей, немає. Однак це не менш ніж 20 тисяч людей, які можуть втратити відстрочку.