Законопроект «Про внесення змін до деяких законів України» передбачає виключення статті 74.1 Основ законодавства України про охорону здоров’я, яка регламентувала право на зайняття народною медициною (цілительством). Тож МОЗ не видаватиме дозвіл на зайняття народною медициною, передає Корупція.Інфо.
Поняття народної медицини у законодавстві визначене як «методи оздоровлення, профілактики, діагностики і лікування, що ґрунтуються на досвіді багатьох поколінь людей, усталені в народних традиціях і не потребують державної реєстрації». Однак наголошуємо, що застосовувати це визначення на практиці неможливо.
Популярне: Відтепер діти вчитимуться до липня: Міністр МОН визначила тривалість навчального року
По-перше, законодавством не передбачено критерії підтвердження досвіду багатьох поколінь та всталеності у народних традиціях.
По-друге, будь-які методи оздоровлення, діагностики та лікування мають бути безпечними та дієвими для пацієнтів.
Існуюча процедура атестації та експертизи цілителів не дозволяє МОЗ України видати жодному з них дозвільні документи, оскільки неможливо гарантувати безпечність використовуваних ними методів для пацієнтів.
Крім того, проходження навчання з основ медичних знань особою, яка не має спеціальної медичної освіти, не дає можливості якісно та своєчасно надавати медичну допомогу пацієнтам.
Прийняття закону не означає заборону народної медицини як такої – люди, які практикують такі методи, зможуть продовжити свою діяльність, але їхня діяльність не визнаватиметься медичною допомогою, що може допомогти комусь не хворіти чи вилікуватися. Лікувати може лише лікар з відповідною освітою методами доказової медицини.
Разом з тим законопроект передбачає заборону реклами народної медицини.
Нагадаємо, МОЗ ініціював скасування спеціального дозволу на заняття народною медициною ще у січні 2018 року.