habar

Колишній співробітник Агентства США з міжнародного розвитку USAID Джош Коген вважає, що для подолання корупції в Україні в умовах, коли судова система і прокуратура вважаються наскрізь корумпованими, можна тільки створивши спеціальну установу, яка мала б ознаки міжнародного трибуналу.

Про це він написав для The Foreign Policy, повідомляє "Голос Америки", передає Корупція Інфо

Так, експерт звертає увагу на досвід роботи Міжнародної комісії проти безкарності в Гватемалі (International Commission Against Impunity in Guatemala – CICIG).

"Дивно, корисним для України прикладом могла б стати маленька і розташована далеко від України, центральноамериканська країна Гватемала", – вважає Коген.

Цій установі, створеній спільними зусиллями уряду країни і ООН, були надані унікальні повноваження, при цьому уряд фактично відмовився від частини суверенних повноважень. CICIG із початку своєї роботи в 2006 році розслідувала більше 200 справ про корупцію у вищих ешелонах влади і пред'явила звинувачення 160 чинним і колишнім чиновникам.

"CICIG не боїться "сильних світу цього". Серед притягнутих до відповідальності виявилися впливові бізнесмени, колишні генерали, колишні міністри оборони і внутрішніх справ, колишні керівники поліції, колишній президент і навіть чинний на той час президент. Глава Гватемали Отто Перес Моліна подав у відставку, а у вересні йому були висунуті офіційні звинувачення у справі про корупцію на митниці на 120 млн доларів", – пише Коген.

Також дослідник виділив ключові основи для успішної роботи CICIG і розповів, як змінити структуру установи для відповідності українським реаліям.

Коген вважає, що агентство має запрацювати з мандатом мінімум на 5 років, який має поновлюватись автоматично, за винятком припинення повноважень агентства спеціальним законом. США і західні донори заздалегідь повинні профінансувати перші 5 років роботи організації, витративши при цьому 200 млн доларів. Агентство має отримати повноваження прокуратури і має бути виведене за межі української судової системи, оскільки українські судді повністю корумповані.

За умови дотримання попереднього пункту, агентство, по суті, зможе призначати власних суддів, а, значить, для того, щоб забезпечити найвищі стандарти правосуддя, в рамках агентства потрібно буде розділити "китайською стіною" суддів та інших співробітників структури.

"Вони повинні працювати в окремих приміщеннях, а спілкування між прокурорами і суддями за межами залу судових засідань повинні заборонити", – розповідає Коген.