Українці вже з наступного року будуть самі оплачувати комуналку за повною вартістю. Субсидії монетизують, тобто будуть надавати грошима. Сім'я замість платіжки, в якій вказується сума за комуналку вже з урахуванням знижки, отримає живі гроші. Нововведення торкнеться в опалювальний сезон практично кожного другого українця, передає Корупція.Інфо
OBOZREVATEL розібрався, як і коли в Україні запрацює монетизація субсидій.
Два етапи: монетизацію почнуть з ОСББ
Нову систему випробують на тих будинках, які об'єдналися в ОСББ. З огляду на те, що у них вже відкриті рахунки, і вони можуть відмовитися від послуг конкретної керуючої компанії, таке рішення не потребує великих зусиль. Тобто в першу чергу монетизують внески ОСББ, платежі на обслуговування будинку та прибудинкової території.
А ось з централізованими послугами – водопостачанням, опаленням, електроенергією – складніше. Тут доведеться відкривати для кожної квартири (або приватного будинку) персональний рахунок. Як розповідають в Міністерстві соціальної політики, мова йде про персональні рахунки в банках.
Зараз в уряді розробляють методику, як контролювати, як українці будуть витрачати гроші. Якщо кошти виділять на оплату комуналки, а їх просто проїдять, в результаті у держави виникне відразу дві великі проблеми. Борги за комунальні послуги різко виростуть, а у субсидіантів доведеться якимось чином забирати витрачені не за призначенням гроші.
Вихід з цієї ситуації – створити цільові рахунки, так звані "соціальні картки". Сплатити за їх допомогою можна буде тільки рахунки за воду, тепло, газ, світло, а ось розплатитися в супермаркеті або зняти готівку в банкоматі не вийде. "Після випуску таких карт більшість субсидіантів в будинку ОСББ отримуватимуть гроші безпосередньо на картки", – заявили в Міністерстві соціальної політики. Після того, як оновлену програму випробують на будинках з ОСББ, практику поширять і на інших українців.
Одна з останніх версій методики передбачала, що субсидії призначатимуть в межах соціальних нормативів, але по факту споживання. Це означає, що якщо витратив більше норми, то дадуть гроші тільки на норму, а якщо витратить менше норми, то дадуть гроші на менший обсяг. З одного боку, така методика дозволяє державі економити на субсидіях, а з іншого – не стимулює економити комунальні послуги. Є і другий варіант, який раніше також озвучували в уряді, надсилати гроші на оплату комунальних послуг на норматив, а якщо витрачають менше, віддавати ці гроші сім'ям. В такому випадку на монетизації можна буде заробляти.
Перед монетизацією – перевірка
Міжнародні кредитори України наполягають – перед тим, як проводити монетизацію, потрібно посилити перевірку одержувачів знижок. Інакше гроші будуть роздавати тим, хто і так може платити за рахунками. Нові механізми перевірок вже прописали у відповідних законопроектах. Так, Міністерство фінансів пропонує ввести трьохетапний контроль – при оформленні субсидії, під час отримання допомоги і після того, як субсидію забрали. Знайшли порушення – використану знижку повертають до бюджету.
Свою пропозицію розробили і в Міністерстві соціальної політики, вони пропонують пустити по домівках українців соціальних інспектор. Про те, як будуть працювати нововведення, якщо відповідні рішення підтримає Рада.
Популярне: "Червоні списки" МОЗ: Що буде з українцями, які ще не уклали договір з лікарем
Україна витрачає на субсидії рекордну у своїй історії суму – більше 70 млрд грн на рік. Витрати на програму ростуть щорічно і після прийдешнього підвищення тарифів можуть збільшитися ще на 27 млрд грн (за умови підвищення тарифу на газ до рівня імпортного паритету, подорожчання гарячої води і опалення). Монетизація дозволить з часом позбутися монополії окремих підприємств. Коли субсидії будуть давати споживачам, вони зможуть самі вибирати, у кого купувати комунальні послуги і кому віддавати виділену державою допомогу.