Конституційний суд на цьому тижні почне розгляд справи про конституційність скасування депутатської недоторканності.
Про це народний депутат від фракції “Слуга народу” Олександр Качура повідомив у своєму Telegram-каналі.
“На цьому тижні Конституційний суд візьметься за розгляд справи про конституційність скасування депутатської недоторканності. Депутати, які звернулися в КС, вважають, що в момент прийняття закону були порушені процедури. Будемо уважно стежити за цією справою”, – зазначив Качура.
Як повідомлялося, 50 депутатів, більшість яких з партії “Опозиційна платформа – За життя” (Серед них Віктор Медведчук, Юрій Бойко, Вадим Рабінович, Нестор Шуфрич, Ілля Ківа, Василь Німченко, Наталія Королевська, Сергій Льовочкін, Ренат Кузьмін, Тарас Козак і т.д. – ред.), хочуть оскаржити в Конституційному суді закон про скасування депутатської недоторканності, який набув чинності 1 січня 2020 року
Депутати вважають закон неконституційним, оскільки Верховна Рада прийняла його з порушенням процедури. Так, за нього попередньо проголосували в ніч на 30 серпня і остаточно прийняли 3 вересня. Щоб це було можливим, депутати почали першу сесію раніше і закрили після одного засідання.
Нагадаємо, Верховна Рада у вересні ухвалила законопроєкт (№7203) про внесення змін до ст. 80 Конституції України, яким передбачено скасування недоторканності народних депутатів з 2020 року.
3 грудня Верховна Рада України прийняла за основу в першому читанні законопроєкт №2237 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою приведення у відповідність до закону “Про внесення змін до статті 80 Конституції України про недоторканність народних депутатів України”.
“За” проголосували 373 народні депутати.
Перед ухваленням рішення народні депутати провели тривале обговорення законопроєкту.
Зокрема, президент Володимир Зеленський виступив з трибуни парламенту, нагадуючи, що нардепи не будуть нести відповідальність за політичні рішення, виступи, а виключно за кримінальні правопорушення.
“Йдеться про дозвіл на притягнення до кримінальної відповідальності. Якщо депутат збиває людину, або кришує видобуток бурштину, або вчиняє будь-яке інше кримінальний злочин, він муситьн нести відповідальність”, – сказав Зеленський.
Нардеп від депутатської групи “За майбутнє” Дмитро Лубінець вже тоді зазначив, що якщо законопроєкт приймуть з порушеннями регламенту, то його потім оскаржать в Конституційному суді. За його словами, комітет засідав і рекомендував законопроєкт 2 вересня – в міжсесійний період, а закон забороняє проведення засідань комітетів у цей час. На думку Лубінця, це може бути підставою для оскарження законопроєкту.
У відповідь представник комітету з правової політики, нардеп від “Слуги народу” Ольга Совгиря нагадала, що під час всеукраїнського референдуму 2000 року 90% громадян виступили за зняття недоторканності з народних депутатів.
“Доведіть, будь ласка, що для вас законом є воля єдиного джерела влади в Україні – українського народу. І доведіть своїм голосуванням, що стаття 5 Конституції України чогось варта в цій країні”, – заявила Совгиря.
18 грудня парламент проголосував у цілому за законопроєкт про реалізацію скасування недоторканності нардепів.