У фокусі документа – соціалка і дороги.

21 грудня о 4:53 депутати таки затвердили головний кошторис країни на 2017 рік, повідомляє Корупція. інфо

Нардепи так самовіддано пожертвували сном через небажання працювати в передсвятковий тиждень і розуміння, що їм не вдасться піти на канікули, поки проект про держбюджет не стане законом. Для остаточного прийняття кошторису залишилася підпис президента. Які основні показники документа і чи вдасться домогтися закладених в нього показників.

ЩО ПРИЙНЯЛИ. Під ранок в Раду приїхали президент Петро Порошенко і екс-прем'єр, лідер НФ Арсеній Яценюк. У момент голосування в залі перебував і прем'єр Володимир Гройсман. У залі було багатолюдно. Ухвалення держбюджету зустріли оплесками.

За нього проголосували 274 депутати при необхідних 226. Не голосували за документ в повному складі "Батьківщина" і "Опозиційний блок", заявляючи про залишковий принцип фінансування медицини і недостатньому підвищенні пенсій.

За словами міністра фінансів Олександра Данилюка, який представляв документ депутатам, він реалістичний. Серед пріоритетів міністр назвав зростання обороноздатності і соцстандартів (у вчителів зарплати виростуть на 50%, у лікарів – на 30%), цільову підтримку сільського господарства, будівництво та ремонт доріг. Це станеться за рахунок передбачуваного зростання ВВП на 3-4%.

Сумніви. Експерти сумніваються в такому великому пожвавленні економіки. "Ніяких стимулів від держави для прискорення зростання ВВП поки не помітно, – сказав економіст Іван Нікітченко. – Тому важко прогнозувати зростання ВВП більш ніж на 2%, швидше за все, він складе 1-1,5%, як в 2016-му.

_01_163

Прогноз по інфляції, якщо не буде істотної девальвації гривні, реальний. Але без стабільної фінпідтримки від західних країн цілком можливо поступове ослаблення гривні до 28-29 грн /$".

За його словами, доходи бюджету зростуть за рахунок невеликого зростання ВВП, зростання курсу долара і євро до гривні (багато збори та акцизи зафіксовані в цих валютах), активізації зовнішньої торгівлі (збори з імпорту та експорту) і зростання збору податків від підвищення мінзарплати до 3 , 2 тис. грн.

Президент Украналітцентра Олександр Охрименко відзначив, що головне джерело зростання доходів бюджету – збільшення акцизних зборів, що автоматично спричинить ріст цін на спиртне, тютюн, паливо, а потім і на інші товари: "розкрутити інфляція до 15-16%, в результаті бюджет виконаємо, але тільки номінально ".
За словами Нікітченко, насправді зростання соцстандартів не буде, бо нова минзарплата в 3200 грн – це більше міра для детінізації економіки. "Через те, що мінзарплати" відв'язали "від прожмінімума, помітне зростання доходів виявиться тільки у самих низькооплачуваних працівників. Пенсія і прожитковий мінімум збільшиться на 10%, тобто трохи вище інфляції". А Охріменко головним недоліком бюджету назвав нереальний прожитковий мінімум – 1600 грн: "Очевидно, що за такі гроші людина прожити не може".

Паралельно з бюджетом ВР прийняла ряд важливих документів. Так, нардепи прийняли закон про Вищу раду правосуддя (ВСП), який по суті замінить Вища рада юстиції. Останній втратить свої повноваження, і з вступом закону в силу питаннями життєдіяльності суддів займеться ВСП. Новий орган буде, наприклад, вносити подання про призначення судді на посаду, приймати рішення про звільнення від неї, давати согласеніе на затримання і т. Д.

Крім того, ВР схвалила створення Фінполіція, що передбачає ліквідацію податкової поліції. За ідеєю цей орган запрацює в 2017-м, про що неодноразово говорили влади. Також нардепи дали "добро" за запуск єдиного реєстру ПДВ. Тепер заяви на бюджетне відшкодування податку будуть вестися публічно, що дозволить відшкодовувати ПДВ автоматично.

З легкої руки парламентаріїв в Україні буде створено і експортно-кредитне агентство. Планується розробити Спецмеханізми забезпечення держпідтримки експортерів, страхування ризиків проведення операцій, здешевлення експортних кредитів за рахунок ресурсів держбанків. На думку влади, це дозволить в найближчі роки збільшити обсяги нашого експорту.

Українців порадує рішення нардепів про скасування 2% пенсійного збору при купівлі валюти. На думку експертів, ця норма заспокоїть курс.

ЦІНИ. Основний удар по кишені народу завдадуть акцизи. Так, з 1 січня 2017 року зросте акциз на сигарети, пиво і міцний алкоголь, що призведе до зростання вартості цих товарів. Зокрема, акцизний збір на сигарети збільшиться на 40%. Збільшиться акциз і на дизпаливо – з 95 євро до 125,5 євро за 1000 л.

Також на 20% зросте збір на лікеро-горілчані вироби (до 126,96 грн/л 100% спирту). Ще на 12% збільшиться акциз на пиво (до 2,78 грн / л), ігристі вина (до 11,65 грн /л), кріплені вина (до 8,02 грн / л).

Чи зміниться розмір ренти і за видобуток корисних копалин. Ставка для видобутку нафти з покладів до 5000 м зменшується з 45% до 29% від вартості товару, а для покладів понад 5000 м – з 21% до 14%.

Варто відзначити, що з 1 січня 2018 року 5% від ренти буде направлятися в місцеві бюджети, а 95% – до загального фонду держбюджету. У Кабміні зазначили: ця норма відповідає політиці бюджетної децентралізації, але її його не запустять в 2017-м, адже це розбалансує бюджет.

Витрати на Кабмін виросли на 130%, на освіту – на 23% Якщо порівняти, як зміняться в майбутньому році в порівнянні з нинішнім роком витрати на утримання вищих владних структур: Ради, президента, Кабміну, то виявиться, що найбільше перепало уряду – кошторис на його утримання збільшена з 322,4 до 746,7 млн ​​грн, або на 130%.

На 63%, або майже на 300 млн грн, зросли витрати Адміністрації президента. Нардепам додали 20%, в грошах це теж немало – 185 млн грн. На рівень інфляції (10%) підняли фінансування МВС (+4,4 млрд грн) і 4,6 млрд грн (на 7,7%) додали Міноборони.

Вперше за останні два роки більше, ніж силовикам, збільшили фінансування Міносвіти (+6 млрд, або на 23% більше). На 3,7 млрд виріс бюджет Міністерства охорони здоров'я (+ 30%) і на 1,5 млрд (+ 56%) – бюджет Мінкульту.