Українців в наступному році чекає рекордно низьке за останні кілька років зростання цін, підвищення приблизно на 130 грн мінімальної пенсії та на 450 грн – мінімальної зарплати. Левову частину бюджету (200 млрд грн) витратять на фінансування армії, витрати на субсидії за різними оцінками можуть становити від 80 до 110 млрд грн, в той же час близько 140 млрд грн витратять на погашення та обслуговування зовнішніх боргів. Відповідні цифри можуть внести в проект державного бюджету-2019, який Кабмін передасть до Ради 14 вересня.

Головні цифри: курс, соцстандарти і макропоказники

Зростання цін і курс долара. В бюджетній резолюції уряд припускав зростання цін в 2019 році на рівні 6,5%, а в проект документа, як заявив прем'єр Володимир Гройсман, внесли вже 7,4%. У той же час курс долара, згідно з прогнозами, буде знаходитися на рівні 30,5 грн/$. Якщо ці показники вдасться виконувати, така інфляція стане для України рекордно низькою за останні кілька років.

До речі, свої прогнози по інфляції також встановлює Національний банк. Він же контролює зростання і завдяки підвищенню облікової ставки намагається його стримати вже кілька місяців. На наступний рік в НБУ опублікували більш оптимістичний прогноз. Якщо в цьому році мета виконати не вдалося, ціни ростуть швидше, ніж планували чиновники, то в наступному році нібито вдасться утримати інфляцію на рівні близько 6%.

Варто відзначити, що останні кілька років ні НБУ, ні уряд не вдається "вписатися" в прогнози. Наприклад, в минулому році при запланованих 8% інфляція досягла 13,7%. В цьому році, за даними НБУ, також не вдасться утримати зростання цін.


Зростання зарплат і пенсій. Згідно з планами уряду, прожитковий мінімум наступного року зросте з 1853 до 2011 грн. Традиційно індексацію проведуть в липні і грудні. Також піднімуть і мінімальні пенсії. Якщо на початку наступного року українці на заслуженому відпочинку отримуватимуть не менше 1497 грн, то під кінець року розмір мінімальної пенсії складе вже 1624 грн.

Ще одне важливе нововведення – новий метод підвищення пенсій. На це знадобиться за попередніми оцінками близько 20 млрд грн. Це і підвищення військових пенсій, і перерахунок всіх виплат з урахуванням зростання середніх зарплат в Україні.

Прожитковий мінімум на працездатного за наступний рік збільшиться на 163 грн, говориться в бюджетній резолюції. Остаточні цифри стануть відомі вже після затвердження і публікації проекту головного фінансового документа.


Також чиновники обіцяють підвищити і мінімальну зарплату. Це рішення може торкнуться близько 4 млн осіб – стільки офіційно заробляє менше чотирьох тис. грн. Так, уже з 1 січня українці будуть заробляти як мінімум 4170 грн. А ось у бюджетників чекають неприємні сюрпризи. "Не обіцяю і не анонсую підвищення зарплати в наступному році для окремих категорій педагогічних або науково-педагогічних працівників. Тому наступний бюджетний рік буде дуже складним, це пікова виплата в рамках міжнародних зобов'язань України", заявила міністр освіти Лілія Гриневич.

Популярне: Одружуватися в Україні можна буде лише за однієї умови: в Раді прийняли новий закон

Цілком можливо, що такі проблеми з підвищенням зарплат виникнуть і у інших бюджетників. Для уряду це можливість заощадити більше 10 млрд грн.

Так що окремі бюджетники отримають надбавку тільки якщо заробляють мінімалку – тоді їх зарплата збільшиться разом з мінімальною.

Витрати і доходи. Незважаючи на зростання витрат, дефіцит бюджету в наступному році повинен знизитися з 2,5 до 2,2% ВВП. Такий результат планують досягти завдяки зростанню економіки на 3%. Крім того, дефіцит частково покриють доходи від приватизації. У 2017-му вони повинні були скласти близько 17 млрд грн, в 2018-м – 21 млрд. Однак жоден з цих показників виконати не вдалося. У Міністерстві фінансів вважають, що основний ефект від приватизації відчують в наступному році. За непідтвердженою інформацією, на 2019-й знову передбачать доходи від приватизації в 17 млрд.

Як заявив секретар РНБО Олександр Турчинов, на оборону швидше за все виділять близько 200 млрд грн (в минулому році – близько 165 млрд) при загальному ВПП на рівні 3,946 трлн грн. МОЗ може претендувати на 27,6 млрд грн (в минулому році було 22,3 млрд). На дороги витратять 56 млрд грн (було 47 млрд). У той же час на субсидію за попередніми розрахунками, залежно від тарифу на газ, доведеться витратити близько 90 млрд грн.

"Бюджет буде соціально спрямованим і в той же час реалістичним", – цитує заяву віце-прем'єра Павла Розенка його прес-служба. Згідно рекомендацій МВФ, доведеться урізати дефіцит, при цьому в наступному році на обслуговування і погашення держборгу витратять рекордну в історію країни суму. Тому, так чи інакше, витрати доведеться скорочувати.