У Раді кажуть, що президентська ініціатива про ліквідацію ОАСК має вкрай низькі шанси бути прийнятою навіть у першому читанні. У профільному комітеті з питань правової політики не бачать її серед пріоритетних.
Про це повідомив у коментарі РБК-Україна голова комітету Андрій Костін.
Він повідомив, що підтримує законопроект Зеленського, але він викликав велику дискусію під час його попереднього розгляду на комітеті.
Ініціативу розкритикували не тільки члени комітету від опозиції, а й представники “Слуги народу”. Наприклад, депутат від СН Сергій Демченко назвав законопроект “підставою” для президента.
Основні претензії стосуються того, що в ньому порушена процедура ліквідації суду. Згідно із законодавством, така ініціатива від глави держави може бути внесена в Раду тільки після консультацій з Вищою радою правосуддя.
Так, 13 лютого президент Володимир Зеленський анонсував скорочення повноважень Окружного адміністративного суду Києва.
Нагадаємо, президентський законопроект №5067 про скорочення повноважень Окружного адміністративного суду Києва (ОАСК) пропонує позбавити його права розглядати справи щодо оскарження нормативно-правових актів Кабміну, Нацбанку, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, повноваження яких поширюються на всю територію України.
Про це йдеться в пояснювальній записці до законопроекту, оприлюдненій на сайті Верховної Ради.
Документом пропонується такі справи передати в підсудність Верховному Суду України як суду першої інстанції.
Верховний Суд, у складі колегії Касаційного адміністративного суду не менше ніж з п’яти суддів, згідно з законопроектом, має розглядати адміністративні справи щодо законності (крім конституційності) постанов та розпоряджень Кабінету Міністрів України.
А от адміністративні справи щодо законності та відповідності правовим актам вищої юридичної сили нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Національного банку України, інших суб’єктів владних повноважень, повноваження яких поширюються на всю територію України, має розглядати Верховний Суд у складі колегії Касаційного адміністративного суду не менше ніж з трьох суддів.
Судом апеляційної інстанції у таких справах є Велика Палата Верховного Суду.
Також цим законопроектом уточнюється значення терміну “нормативно-правовий акт” для цілей Кодексу адміністративного судочинства України.