Уряд Сербії виділив Україні гуманітарну допомогу для подолання гуманітарної катастрофи в Херсонській області після підриву Каховської ГЕС.

Про це повідомляє РТС.

Новий транш включає, зокрема, товари та ліки від Республіканської дирекції товарних резервів та товари від Комісаріату у справах біженців та міграції.

Також прийнято рішення про надання тимчасового захисту для громадян України, які постраждали внаслідок катастрофи в Херсонській області.

Крім того, уряд Сербії вирішив організувати спортивно-реабілітаційний табір для юнацької та дитячої команд Академії футболу “Динамо” з Києва. Белград виділив кошти на проживання, харчування, навчання та футбольні матчі.
Варто зазначити, що Сербія й досі відмовляється запроваджувати санкції проти Росії.

Зокрема, Народна скупщина Сербії – сербський парламент – у вівторок проголосувала за відсторонення міністра економіки Раде Башти, який раніше цього року несподівано запропонував долучитись до санкцій Європейського Союзу проти Росії.

Про це пише N1.

Звільнення очільника сербського Мінекономіки ініціювали Соціалістична партія разом із “Єдиною Сербією”, які в парламенті входять до єдиного провладного блоку. Рішення підтримали 149 парламентарів.

Башта обіймав посаду міністра економіки Сербії з жовтня 2022 року. Він ще раніше заявив, що його звільнення пов’язане з підтримкою санкцій проти Росії та анонсував створення “Європейського руху” і участь у всіх наступних виборах.

Нагадаємо, у березні Башта закликав до якнайшвидшого запровадження санкцій проти Росії, оскільки країна перебуває під величезним тиском, а повномасштабна війна в Україні навряд чи завершиться швидко.

Глава МЗС Івіца Дачич після цього заявив, що позиція Сербії щодо неприєднання до санкційного режиму ЄС проти Росії через її війну проти України наразі не змінилася.

Сербський президент Александар Вучич раніше заявив, що не може “поклястися”, що Сербія колись не запровадить санкції проти Росії через її вторгнення в Україну.

Сербський президент Александар Вучич також нещодавно пояснив відмову від санкцій проти РФ “моральною позицією”.

Свою позицію сербський лідер озвучив телеканалу Pink.

За словами Вучича, він “був тим, хто виступав проти (санкцій), вважаючи, що важливіша за все моральна позиція Сербії”.

Водночас сербський лідер визнав, якщо Белграду доведеться запроваджувати санкції, то він “це зробить, бо мусить, а не тому, що бажає”.

“Чи заробляємо ми гроші на всьому цьому? Ні. Чи буде в нас багато проблем через це? Буде”, – додав Вучич.

“Чи впевнений я, що ми впораємося з цим? Не впевнений, тому що для мене набагато важливіше, якою буде наша правова і моральна позиція, навіть в історичному сенсі”, – резюмував президент Сербії.

На початку липня сербський президент Александар Вучич заявив, що національні інтереси Сербії зазнали “загрози найвищого ступеня”, не уточнивши, про що йдеться, й анонсував тимчасовий мораторій на експорт зброї.

У п’ятницю сербське Міноборони підтвердило запровадження 30-денної заборони на продаж зброї місцевого виробництва за кордон, натомість пріоритет надаватиметься Збройним силам Сербії.

Вучевич додав, що по завершенні 30 днів уряд оцінить ефективність мораторію та ухвалить рішення, чи продовжувати його, чи відновити експортну роботу оборонної промисловості.

Навесні цього року з’явились непідтверджені повідомлення про те, що Сербія могла надати Україні певне озброєння через посередників, що викликало істерику в Росії.

Хоча сербська влада спершу заперечувала інформацію, пізніше Вучич визнав, що певна частина сербської зброї таки могла потрапити в Україну.

На початку червня президент Сербії заявив, що він не проти продажу сербських боєприпасів посередникам, які відправляють їх в Україну.