Близькому оточенню Олександра Лукашенка передрекли важкі часи. Соратникам диктатора доведеться змиритися з тим, що вони стануть об’єктами міжнародної системи правосуддя, це таки сталося – перемога.
Такі висновки експерти iSANS зробили за результатами доповіді “Московського механізму” ОБСЄ і формулювань “Акта про демократію в Білорусі”. Вони прокоментували слив телефонних розмов людей, голоси яких дуже нагадують тих, хто входить в число близького оточення Олександра Лукашенка.
Стало відомо, що була перехоплена розмова передбачуваних вбивць прихильника опозиції Романа Бондаренка – Дмитра Шакути і Дмитра Баскова. Однак експерти стверджують, що в республіці немає можливості перехопити телефонну розмову, якщо вона не записана як навмисне вкидання силових структур, або не записана і злита навмисно самими учасниками розмови для формування потрібної їм повістки.
На думку аналітиків, завдання одне – при повній підтримці Олександра Лукашенка і держпропаганди формувати думку, що відповідальність за вбивство Романа Бондаренка лежить не на двох особистих друзях клану президента, а на безіменних “омонівцях”, яких не будуть шукати.
За словами експертів, зараз соратники лідера Білорусії будуть робити все, щоб переконати світ у тому, що вони не виконавці, а спостерігачі злочину. Фахівці вважають, що через пару тижнів всій “вертикалі” і близьким до неї бізнесменам доведеться усвідомити, що будь-який зв’язок з Олександром Лукашенком – хрест на майбутньому. І незабаром їм доведеться змиритися з фактом, що всі вони стануть об’єктами міжнародної системи правосуддя.
У свою чергу, за словами політолога Суздальцева, історія Білорусі – складна і важка. Одну частину опозиції він охарактеризував як націоналістів. Вони борються з Лукашенком давно, при цьому звинувачуючи у всіх бідах своєї країни Росію. «Зараз ці люди складають основу штабу Світлани Тихановської. Їх підтримують США, і вони сподіваються взяти владу після повалення Лукашенка», – констатує Суздальцев.
Ще одна категорія противників білоруського режиму – це ті, хто кожні вихідні виходить на акції протесту. Їх б’ють, катують, гвалтують і так далі. «Цих людей так багато, що у кожного білоруса є хоча б один знайомий, який пройшов через ці жорна», – підкреслив політолог.
Суздальцев каже, що це колишні виборці Лукашенка, які перш забезпечували йому 50-60% підтримки. Вони розчарувалися в Лукашенкові двічі. Спочатку, коли він почав лаятися з Росією через інтеграції в Союзну державу. Потім, коли Білорусія зіткнулася з коронавірусом: не всім сподобалася пропозиція лікуватися горілкою і трактором, потім побиття білорусів. «В результаті, народ зрозумів, що він один, і влада допомагати не буде. На цьому грунті проти Лукашенка об’єдналися взагалі всі. Люди зрозуміли, що Лукашенко – це смерть », – робить висновок Суздальцев.
Також, Суздальцев повністю виключає думки про те, що Лукашенко може пом’якшити свою політику з приводу опозиції:
Суздальцев повністю виключає таку можливість. Лукашенка в цьому плані не зможуть зупинити навіть європейські санкції. Він взагалі не переживає через те, що його можуть не пустити в країни Заходу. По-перше, у нього достатньо грошей для того, щоб ні в чому собі не відмовляти, перебуваючи в одному з декількох своїх палаців. По-друге, він завжди може відпочити в Росії.