Організація із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) знайшла сліди речовини з групи «Новачок» в крові і сечі політика Олексія Навального, повідомляється на сайті організації.

У прес-релізі говориться, що біомаркери інгібітору холінестерази, виявлені в біопробах Навального, аналогічні хімікатів, які внесли в додаток з хімічних речовин до Конвенції після отруєння в Солсбері. Однак конкретний інгібітор холінестерази, знайдений у Навального, які раніше не зустрічався організації.

Резутьтати перевірок ОЗХЗ показали наявність в аналізах сечі і крові Навального біомаркерів інгібітору холінестерази, які “мають аналогічні структурні характеристики, що й отруйні речовини, додані в додаток з хімікатів Конвенції по забороні хімічної зброї в листопаді 2019 року”. “При цьому дане антихолінестеразних засіб не входить в додаток з хімікатів”, – уточнили в ОЗХЗ.

“Технічний аналіз ОЗХЗ підтвердив, що сліди нервнопаралітіческого речовини Новачок були виявлені в біологічних матеріалах Навального”, – йдеться в заяві британського постпредства при ОЗХЗ.

 

Там уточнили, що результати аналізу ОЗХЗ підтверджують дані, про які раніше повідомляли лабораторії ФРН, Швеції та Франції.

“Речовина Новачок було використана, щоб отруїти Навального. Росія повинна пояснити, що сталося”, – йдеться в повідомленні.

Саме ця речовина – є хімічною зброєю. А значить, за запитом однієї з країн-учасниць Конвенції ОЗХЗ може створити групу, яка перевіряє факт його застосування; тобто фактично відкрити розслідування щодо Росії. Росія в цьому випадку повинна буде допустити до себе інспекторів, призначених ОЗХЗ, і надати доступ до усіх його об’єктів – виробничим і медичним, а також до історії хвороби пацієнта, який постраждав від хімзброї.

Теоретично, згідно з Конвенцією про хімзброю, ця перевірка може закінчитися передачею справи до Генасамблеї і Рада безпеки ООН. Генасамблея може засудити застосування хімзброї простою більшістю голосів. Але рішення про обов’язковість до виконання для всіх країн санкції приймає Радбез (такі діють, наприклад, проти Північної Кореї), а там у Росії право вето.

Більш ймовірно, що висновок технічного секретаріату ОЗХЗ буде використано західними країнами, щоб ввести проти Росії свої власні санкції. Саме так сталося після отруєння Скрипаль, коли Великобританія в ході розслідування запросила і отримала технічну допомогу ОЗХЗ. У той час отрута, яку застосували проти Скрипалів, ще не фігурувала в тому самому списку № 1. Але для введення санкцій вистачило самого підтвердження з боку ОЗХЗ, що це було бойова отруйна речовина. МЗС Німеччини раніше заявляв: у разі, якщо ОЗХЗ підтвердить, що Навального отруїли «Новачком», санкції неминучі.