Біля узбережжя Туреччини в середу затонуло вантажне судно з 14 членами екіпажу на борту, яке йшло до України з турецького порту Іскендерун.

Про це пише видання Hurriyet, повідомили турецькі органи влади.

Вантажне судно Joe 2 йшло під прапором Гвінеї-Бісау. Воно затонуло в районі міста Кумлуджа, що в провінції Анталія, коли прямувало до Ізмаїла в Україні з турецького порту Іскендерун, повідомила турецька берегова охорона.

Сигнал лиха берегова охорона отримала о 3:47 ранку і відправила на допомогу судно, кілька катерів і два вертольоти

П’ятьох членів екіпажу вдалося врятувати: двох із них витягнули з води та перемістили гелікоптерами, ще трьох врятували інші комерційні судна. Тривають пошуки дев’ятьох людей. Усі члени екіпажу були громадянами Сирії.

Що стало причиною затоплення судна, не відомо.

Головна прокуратура Кумлуджі розпочала розслідування, повідомила берегова охорона.

Як відомо, у зв’язку з війною комерційні судна заходять до портів України через так званий “зерновий коридор”, погоджений у рамках Чорноморської зернової ініціативи.

Важливо нагадати: попри те, що російська сторона погодилася на продовження «зернової угоди» лише на 60 днів, у суботу, 18 березня, було оголошено про офіційну пролонгацію «зернової ініціативи» ще на 120 днів.

Водночас розширити географію й долучити порти Миколаєва під час перемовин не вдалося.

Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський зазначив, що завдяки підтримці низки міжнародних партнерів і, звичайно, учасників угоди ООН і Туреччини, представникам української делегації вдалося домовитися про пролонгацію «зернового коридору».

«Продовження «зернової ініціативи» для України — це можливість залишатися топовою аграрною країною, бо це означає, що український фермер буде сіятися і зможе отримати від свого врожаю дохід, тобто йдеться про збільшення ліквідності аграріїв. Для світу ж — це зміцнення продовольчої безпеки, це можливість нагодувати сотні мільйонів людей, які залежать від України. Вдячний всім міжнародним партнерам, друзям України, які на всіх зустрічах наголошували на важливості продовження експортної угоди і тим самим підтримували нас», — наголосив Микола Сольський.

За його словами, завдяки «зерновій ініціативі» вже вдалося експортувати майже 25 млн тонн агропродукції, з яких 6,9 млн т пшениці. 20% пшениці від загальної кількості поїхало до африканських країн. У найбідніші країни та з доходом нижче середнього відвантажено 2,67 млн тонн пшениці, або 43%.

Водночас у пресслужбі ООН продовження угоди підтвердили, однак про термін дії дипломатично промовчали.

«Чорноморська зернова ініціатива, підписана у Стамбулі 22 липня 2022 року, була продовжена. Ініціатива дозволяє полегшити безпечне судноплавство для експорту зерна та пов’язаних з ним продуктів харчування та добрив, включаючи аміак, з певних українських морських портів», — йдеться у повідомленні.

Також, завдяки продовженню ініціативи, 19 березня караван із шести суховантажів підійшов до одеського узбережжя, щоб стати під завантаження українською агропромисловою продукцією.

Нагадаємо, зернову угоду було укладено у Стамбулі 22 липня 2022 р. За участю ООН, України, Туреччини та росії відбулося підписання двох документів щодо створення коридору для вивезення зерна з трьох українських портів (Чорноморська, Одеси та Південного), а також зі зняття бар’єрів на експорт російського продовольства та добрив. У листопаді угоду продовжили на 120 днів — до 18 березня 2023 р.