Служба безпеки України припинила у Житомирі діяльність міжрегіонального конвертаційного центру із загальним обігом у понад 200 мільйонів гривень.

У межах досудового розслідування встановлено, що двоє організаторів конверцентру використовували реквізити понад 15 комерційних структур з ознаками фіктивності, зареєстрованих на підставних осіб. «Обслуговувались» у конвертаційному центрі більш ніж 20 потужних агропромислових підприємств з Київщини Житомирщини, Вінниччини, Миколаївщини, Черкащини, Чернігівщини та Хмельниччини.

Бізнесмени купували частину сільгосппродукції для експорту за готівку у невеликих агровиробників. Для її легалізації організатори конверту укладали фіктивні угоди купівлі-продажу. Механізм дозволяв комерсантам протиправно збільшувати суми відшкодування з бюджету податку на додану вартість та переводити значні суми грошей у готівку. Організатори конверту отримували «комісію» за послуги залежно від суми «проконвертованих» коштів.

За попередніми підрахунками спеціалістів, за час роботи конверту у 2019-2020 роках через нього пройшло понад 200 мільйонів гривень.

Правоохоронці провели 9 одночасних обшуків в офісах конвертцентру та підконтрольних структурах, а також помешканнях фігурантів кримінального провадження. У зловмисників вилучено бухгалтерську документацію, комп’ютерну техніку, що містить сформовані документи, чорнову бухгалтерію, печатки фіктивних підприємств, чекові книжки та банківські картки.

У межах кримінального провадження за ч. 3 ст. 191 Кримінального кодексу України тривають слідчі дії. Вживаються заходи для накладення арешту на рахунки фірм, задіяних у протиправній схемі, та майно фігурантів для відшкодування держбюджету завданих збитків.

Документування зловмисників проводилося співробітниками Управління СБ України в Житомирській області спільно зі слідчими ГУ Нацполіції в Житомирській області за процесуального керівництва прокуратури Житомирської області.

Варто зазначити, що нещодавно із доволі емоційною заявою виступив Давид Сакварелідзе, який повністю розніс нинішню правоохорону систему:

«Для мене очевидно, що в розпорядженні прокуратури має бути функція слідства хоча б на перехідному етапі навіть за умови, що слідство можуть вести ще й ДБР, НАБУ, СБУ і Нацполіція. Так виникне конкуренція», – таку думку в своїй колонці на сайті НВ висловив колишній заступник ГПУ Давид Сакварелідзе, який є одним із ймовірних кандидатів на пост генерального прокурора замість звільненого парламентом Руслана Рябошапки.

За словами Сакварелідзе, сьогодні головне питання не в тому, яким буде ім’я генпрокурора, а якою буде структура управління і взаємодії між великою «конфедерацією» правоохоронних органів, яка в нинішньому політичному розкладі виявилася не здатною показати результат.

«Я нагадаю, що позбавлення прокуратури слідчих функцій було обумовлено глобальною недовірою до її громіздкої і корумпованій системи. В результаті після Революції Гідності політики і громадянське суспільство вирішили її «каструвати. І ось що вийшло», – сказав екс-заступник генпрокурора.

Крім повернення прокуратурі функції слідства хоча б по тим справам, які вона сама буде відкривати, Сакварелідзе пропонує внести зміни до КПК, щоб за корупційний злочин, крім застави, було ще і взяття під варту.

Також він вважає, що потрібно скасувати деякі обмеження для слідства, наприклад, має бути можливість провести обшук чи вилучення доказів з місця злочину у невідкладному порядку без рішення суду, аби не втрачати час і не упустити злочинців, і з подальшою легалізацією зібраних доказів у суді.

«Ми повинні, нарешті, розширити дію угод про визнання провини за тяжкі та особливо тяжкі корупційні злочини, на які зараз такі угоди не поширюються», – впевнений Сакварелідзе.