Останнім часом експерти і медіа почали багато говорити про можливу деокупацію Маріуполя – це звучало зокрема й від Головнокомандувача ЗСУ Залужного, і до того ж протягом останніх днів там пролунала низка вибухів. І в українських військових справді є така можливість, але за однієї умови. 

Про це в інтервʼю Главреду розповів блогер, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко. 

“Така можливість є. Умова – звільнення півдня. Тобто якщо буде звільнено Запорізьку область та лівобережну Херсонську, це надає нам можливість брати під вогневий контроль Маріуполь та виходити до його адмінмежі, брати під вогневий контроль основні траси, які є логістичним забезпеченням російських окупантів на сході (і не тільки). Таким чином поступово чинити тиск на російське угруповання, яке знаходиться у місті”, – зазначив експерт. 

При цьому схоже, що російська влада втомилася тримати лівобережжя Херсонщини і тепер активно готується накивати пʼятами. За даними Генштабу ЗСУ, росіяни готуються тікати з Олешок та Скадовська – зокрема, місцеві колаборанти почали виїжджати на територію окупованого Криму. 

На фоні передачі Україні важкої техніки від західних партнерів росіяни, ймовірно, посилюють захист півострова, що підтверджує факт того, що вже деякий час там будують оборонні споруди. 
 
“З живою силою у росіян насправді все не так погано, але поспішати не потрібно. Зменшення концентрації військ саме на лівобережній частині Херсонщини може бути повʼязано з тим, що сьогодні там сформовано певний буфер вогневого впливу на правий берег. Тобто ЗСУ мають перевагу по завданню високоточних далекобійних артилерійських ударів як ствольною, так і реактивною артилерією”, – додав Коваленко. 

У свою чергу, росіяни не мають такої переваги, і лівобережну частину вони використовують максимум як майданчик для завдання терористичних ударів ракетним озброєнням (наприклад, реактивними снарядами БМ-21 “Град” по селах та містах правобережжя Херсонщини, та, зокрема, Херсона). Отже, лівобережну частину Херсонщини варто розглядати саме як майданчик для терористичних атак, а для їхнього здійснення великого контингенту не потрібно – лише необхідна кількість підрозділів РСЗВ, підрозділів для зайняття оборонних позицій. І все, цього достатньо. 

“На мій погляд, росіяни відводитимуть ці підрозділи для того, щоб мінімізувати втрати від вогневого впливу ЗСУ. Бо вони дуже добре розуміють, що форсування Дніпра як елемент контрнаступу не відбуватиметься, тому на лівобережжі достатньо лише двох видів підрозділів – для оборони та терористичних атак. Інших не потрібно, так само, як і колаборантів та інших медійних персонажів, яких РФ використовує для пропаганди. Їх теж росіянам потрібно евакуювати, адже ці персоналії можуть стати обʼєктами для знищення партизанами чи високоточною зброєю ЗСУ”, – розповів Коваленко. 

Тому поспішати з висновками про “жести доброї волі” не варто. Хоча, з іншого боку, стан російських військ сьогодні значно гірший, аніж це було у 2022 році. У них дійсно є проблеми з забезпеченням, достатньою кількістю техніки, боєкомплекту тощо. Але щодо лівобережжя поки що не треба поспішати з висновками. 

Щодо півдня ситуація така – росіяни дійсно можуть відтягувати туди війська в надії, що ЗСУ підуть в наступ на Крим у піхотній складовій. Використання цих військ на інших напрямках теж можливе, але це буде послабленням позицій російських військ у Криму. Якщо у Запорізькій області найближчим часом відбудеться каскадне руйнування оборони росіян, то ЗСУ можуть опинитися біля адміністративної межі Криму вже за два тижні, або ще швидше, навіть за тиждень. Але це якщо станеться таке каскадне руйнування. І ризикувати такими відведеннями сьогодні росіяни не можуть, тому що повноцінного ресурсу їм не вистачає. Відтак його можуть зберегти саме на території Криму.