Національний банк України ініціював зміни до законодавства, що зобов'язують банки розкривати інформацію про кінцевого власника – фізичну особу, й відповідний законопроект зареєстровано у Верховній Раді.
Про це повідомив директор департаменту реєстраційних питань і ліцензування НБУ Леонід Антоненко на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook.
За його словами, проект одержав підтримку Світового банку і президента України Петра Порошенка, який, у свою чергу, вніс законопроект на розгляд парламенту.
«Суть ідеї дуже проста. Ми вимагаємо розкриття всіх акціонерів у ланцюжку структури власності банку аж до останньої фізичної особи. Виняток робимо лише для іноземних публічних компаній, акції яких обертаються на кваліфікованих біржах, що задовольняють вимогам НБУ», – написав Антоненко.
Він пояснив, що в рамках чинного законодавства банку достатньо мати 11 акціонерів, яким належить рівна кількість акцій банку, щоб приховати від громадськості їхні імена.
«Нові вимоги до розкриття інформації – справжня революція в розкритті інформації про власників юридичних осіб. Цей захід залишає далеко позаду минулорічне законодавство про розкриття бенефіціарних власників юридичних осіб», – додав Антоненко.
Також він повідомив, що наглядова комісія НБУ вперше в своїй історії позбавила права голосу двох бенефіціарів одного з банків, які придбали опосередковану істотну участь в банку без узгодження з НБУ.
«Революційний характер цього заходу полягає в тому, що між цими бенефіціарами не було формального зв'язку. Вони були визнані групою на основі такої ефемерної категорії як єдність їхніх економічних інтересів. Ця категорія була запозичена українським правом із європейського законодавства й ніколи раніше не використовувалася в наглядовій практиці регулятора за призначенням», – зазначив Антоненко.
За його словами, ці акціонери довели банк до введення в нього тимчасової адміністрації, при цьому вкладники і Фонд гарантування вкладів були позбавлені можливості подати позов до власника банку, оскільки в банку формально не було таких.
«На папері їх (власників) було дуже багато, щоб можна було формально визнати кого-небудь із них особою, яка повинна нести відповідальність. Ми розшукали цю парочку й поклали на них персональну відповідальність за те, що сталося з банком. Вперше в історії регулятора», – підкреслив Антоненко.
Також чиновник пообіцяв, що інформація про структуру власності банків не видалятиметься з сайту НБУ після змін, що відбулися в ній, і нові структури з'являтимуться на додаток до колишніх.
«Наступний крок – створення інтерактивної публічної бази даних прямих і опосередкованих акціонерів українських банків. Робота в цьому напрямку вже ведеться. Результат – не за горами!», – пообіцяв Антоненко.
Джерело: Корупція.інфо