нові тарифи ростуть корупція.інфо

Кабмін вніс до парламенту проект поправок до держбюджету на 2015 рік, прийняття яких є умовою затвердження для нашої країни нової програми розширеного фінансування (EFF) від МВФ.

Зміни до бюджету можуть прийняти на позачерговому засіданні ВР, приблизно 25 лютого, разом з пакетом законів, що передбачають зміни до низки законів, зокрема Податкового кодексу та законодавствп про пенсійне забезпечення, пишуть «Вести».

Згідно з новим проектом бюджету, його дохідна частина буде збільшена на 4,6%, у той час як витрати виростуть на 6,7%. За словами міністра фінансів Наталії Яресько, через нарощування витрат треба було збільшити дефіциту бюджет і уряду вдалося узгодити з МВФ його підвищення з 3,7% до 4,1% ВВП. Крім того, уряд погіршив прогнози щодо падіння ВВП в 2015 р – з 4,3% до 5,5%.

До кінця 2015 року НБУ розраховує отримати від МВФ $ 8,5 млрд. На яких умовах – скупо повідомила глава НБУ Валерія Гонтарєва під час вчорашньої наради з банкірами.

«У НБУ не сумніваються в тому, що депутати проголосують за потрібний пакет документів, – сказав один з учасників наради. – У ньому будуть не тільки правки до держбюджету-2015, а й зміна в податкове законодавство (за деякими даними, мова йде про різке підвищення рентних платежів – прим.ред.). Туди ж включать і підвищення тарифів на газ на 264% в цілому і на 64% – тарифів на теплоенергетику для населення. У НБУ вирахували, що це додатково додасть до загального індексу інфляції 9%. Чиновники планують вийти на загальний рівень інфляції за підсумками 2015 в 27% (тобто більше ніж цього року – прим.ред.) ».

Що стосується курсу долара, то НБУ погодив з МВФ курс в 21-22 грн / $. У цей коридор, за розрахунками Нацбанку, він повинен увійти вже через кілька тижнів.

«Доповідаю щодо цього від Нацбанку начальник управління валютних операцій Сергій Пономаренко заявив, що ринком зараз рухають ірраціональні чинники: в першу чергу, такі як нестабільність на сході країни. Мовляв саме вони не дозволяють гідно оцінити позитивний ефект від заяви МВФ про плани іноземних донорів прокредитувати Україну за чотири роки на $ 40 млрд. Друга причина дорогого долара – це накопичився відкладеного попиту на валюту, який задовольняється дуже повільно через завищені ціни на долар. Пономаренко уточнив, що в середньому до 50% поточних потреб імпортерів регулярно відкладаються. Компанії не купують, чекають зниження курсу. Згідно з розрахунками НБУ, активна скупка валюти і задоволення відкладеного попиту почнеться на рівнях 23,0-23,5 грн / $ », – зазначив у розмові голова одного з найбільших банків, який брав участь у нараді.

Експерти відзначають, що чинна версія бюджету і так була занадто «утиснена» у витратах. І в новій редакції позитивних зрушень теж не сталося: при підвищеному вдвічі прогнозі інфляції (з 13% до 27%) по більшості розпорядників асигнування були збільшені.

«Це означає, що зарплати в держсекторі залишаться незмінними», – говорить президента Центру антикризових досліджень Ярослав Жалило.

Витрати на обслуговування держборгу збільшилися на 18 млрд, що, як зазначає Жаліло, природно в умовах девальвації національної валюти. При цьому, за словами Наталії Яресько, новий варіант бюджету розраховувався при курсі гривні в 21,7 грн / $, тоді як в обмінниках середній курс коливається зараз в районі позначки 25 грн за долар, то є реальна цифра заборгованості зросла ще більше.

Читайте також: Тарифи на газ піднімуться на 280%, на тепло – на 66% – Гонтарева

У дохідній частині бюджету збільшення показників, насамперед, очікується від надходжень внутрішнього ПДВ, прямо залежного від номінального ВВП, який буде рости через великої інфляції. А також від імпортного ПДВ і ввізного мита, які залежать від обмінного курсу. Загальний приріст ПДВ уряд оцінює майже в 12 млрд грн (+ 7,5%).

Але головний удар, як уже писалося вище, буде завдано в тарифній сфері. Підвищення цін на газ на 264% в цілому і на 64% для теплокомуненерго буде більш ніж відчутним в плані платіжок на комунальні послуги. Причина зрозуміла: уряд погодився ще більше скоротити дотації для НАК «Нафтогаз» з 31,5 млрд грн до 29,7 млрд грн (у 2014 році ця сума склала 100 млрд.). При цьому, 10,7 млрд. грн. з цих коштів доведеться витратити на компенсацію збитків НАКу від поставок в зону АТО. На думку екс-глави Міністерства доходів і зборів Олександра Клименка на компенсації населенню грошей залишається небагато.

«Для тих, хто розраховує на субсидії, наведу просту арифметику: дотації «Нафтогазу» в 2014 р склали близько 100 млрд. грн., в 2015 вони повинні бути знижені до 30 мільярдів, різниця буде покрита за рахунок зростання тарифів, – написав Клименко на своїй сторінці в соцмережах. – При цьому на субсидії для малозабезпечених сімей в 2015 р заплановано виділення лише 12,5 млрд. грн. Різниця в розмірі 57,5 млрд.грн. по ідеї буде покрита якраз з кишень українців ».

За матеріалами: Вести

Джерело: Корупція.інфо