Українців у наступному році очікують нові правила на ринку електроенергії, комунальних послуг. Також очікується поступове подорожчання долара, плаваючий біткоїн і зростання цін на 7,4%, повідомляє Обозреватель.

Нова комуналка в Україні

У травні 2019-го набуде чинності нова редакція закону "Про житлово-комунальні послуги".

Серед головних нововведень:


  • вводять пеню на борги за комуналку в 0,01% в день;

  • на комуналку будуть нараховувати абонентську плату;

  • за борги зможуть відключати комунальні послуги.

Отже, варто пам'ятати, що вже з наступного року, щоб не переплачувати за комунальні послуги, платити варто до 20 числа включно. З цього дня тих, хто затримає оплату, каратимуть копійкою. А з огляду на невеликий розмір пені (всього трохи більше 3,5% за рік) покарання справді буде копійчаним. Якщо місяць не платити комуналку на загальну суму 2 тис. грн, то "накрапає" всього 6 грн.

Значно відчутнішим буде введення абонентських плат. Формулу, за якою їх рахуватимуть, вже розробили в Кабміні.

Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом

Як будуть рахувати абонентську плату:

мінімальна зарплата × 2,58 × коефіцієнт витрати,
Коефіцієнт витрати: гаряча вода і тепло — 0,004; холодна вода — 0,0035; вивезення сміття — 0,0015. Отже, у 2019 році максимальна абонплата на тепло, гарячу воду складе 43 грн, на холодну воду — 37,6 грн і на вивезення сміття — 16,1 грн.

Що буде з курсом долара у 2019-му

Основні прогнози курсу долара на 2019 рік:


  • 29,08 грн/$ (консенсус-прогноз Мінекономрозвитку);

  • 29,4 грн/$ (прогноз, закладений в бюджет-2019);

  • 28,65 грн/$ (оцінки МВФ, закладені в оцінки України).

Таким чином, найвірогідніший сценарій — курс долара в наступному році перебуватиме біля психологічної позначки у 29 грн/$. Серед опитаних OBOZREVATEL аналітиків є і ті експерти, які очікують значнішої девальвації. Так, як заявив старший аналітик Forex Club Андрій Шевчишин, курс може коливатися в межах 28,5-31,5 грн/$. "Сезонні фактори впливу збережуться, проте їхня інтенсивність може знизитися. Базовий сценарій передбачає досить широку амплітуду коливань, що пов'язуємо з впливом сезонних факторів, спекуляціями перед виплатами за зовнішніми зобов'язаннями і виборами", — зазначає аналітик.

Ключовим фактором виступатиме зміна платіжного балансу, в якому імпорт залишиться відчутно вище за експортні потоки (дефіцит торгового рахунку на рівні 3% ВВП) і буде закриватися за рахунок резервів і зовнішніх запозичень, які також направлятимуться на виплату за зовнішніми зобов'язаннями.

Запрацює ринок електроенергії

Головні нововведення:


  • необхідно переукласти договори;

  • влітку виростуть тарифи на електроенергію;

  • постачальника електроенергії можна буде вибирати.

Згідно з законом "Про ринок електроенергії", з 1 січня 2019 року українці повинні будуть укладати договори відразу з двома компаніями, з безпосередньо постачальником і оператором мережі. Річ у тім, що ринок передбачає поділ функцій. Обслуговувати мережі та постачати електроенергію мають різні компанії.

Згідно з законом "Про ринок електроенергії", з 1 січня 2019 року українці повинні будуть укладати договори відразу з двома компаніями, з безпосередньо постачальником і оператором мережі. Річ у тім, що ринок передбачає поділ функцій. Обслуговувати мережі та постачати електроенергію мають різні компанії.

Крім цього, прості українці відчують нововведення і на своїх гаманцях. З липня 2019-го тарифи на електроенергію мають "відпустити" до ринкового рівня. Так, економічно обґрунтований тариф на електроенергію майже вдвічі вищий за чинний (українці платять за перші 100 кВт/год 90 коп., а за кожен наступний — 1,68 грн). Профільна комісія утримує зростання цін для населення і роздуває тарифи для промисловості. В результаті за простих українців платить бізнес.

Щоправда, Кабінет міністрів має право накласти спеціальні зобов'язання на окремих постачальників. Наприклад, змусити їх продавати "струм" населенню за конкретною ціною. 75% генерації перебуває у власності держави, при цьому постанови уряду є обов'язковими до виконання.

Що буде з цінами

Сигарети подорожчають у січні і липні (у два етапи). Пачка може вирости в ціні приблизно на 8 грн. Таке рішення пов'язане із запланованим підвищенням акцизів. Крім того, рішенням Верховної Ради акциз будуть додатково підвищувати на рівень інфляції. Мета — поступово збільшити ціни на тютюнові вироби до європейських (близько 100 грн за пачку).

Опалення подорожчає у два етапи. Перший етап (приблизно на 24% в січні) вже остаточно затверджений. Другий етап очікується після перегляду тарифів на газ у травні 2019-го. Тоді ціни на тепло можуть зрости в середньому на 11-15%.

Газ — подорожчає приблизно на 11%. Таке зростання передбачене у меморандумі з МВФ і вже ухваленій постанові Кабінету міністрів. Якщо рішення відтермінують, то наступний транш від Фонду може виявитися під питанням.

Квитки на потяги на 25% — до кінця року. У наступному році, згідно з прогнозами Кабміну, квитки подорожчають на 25%. На цьому зростання цін не зупиниться, у 2020-2021-му вартість може збільшуватися ще на 30%. Отримані кошти витратять на обладнання, модернізацію тощо.

Все потрошку — 7,4%. Такий рівень інфляції закладений у бюджеті України на 2019 рік.

Наступний рік в Україні буде важким. З одного боку — піковий період виплати зовнішніх боргів, з іншого — вибори. Останній фактор також відіб'ється на настроях інвесторів і курсі долара. До речі, крім вищеперерахованих нововведень, також є і приємні нововведення: підвищення мінімалки з 3723 до 4173 грн і перерахунок пенсій.