У вересні Україна здійснила вдалий контрнаступ на Харківщині та Херсонщині, але для повної деокупації своїх територій їй необхідне озброєння від західних партнерів. Зокрема, сучасні танки, які Німеччина та інші країни ЄС вперто відмовляються надавати, шукаючи для цього різні виправдання.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн закликала європейських лідерів змінити позицію і допомогти ЗСУ остаточно перемогти окупантів. Про це вона заявила в інтерв’ю Bild.
«Якщо вони кажуть, що їм потрібні бойові танки, тоді ми повинні поставитись до цього серйозно і надати їх їм. Я підтримую, щоб європейські держави постачали те, чого Україна справді потребує. Зрештою, українці доводять, що можуть себе захистити, якщо мають правильні військові засоби», — сказала фон дер Ляєн.
Президентка Єврокомісії твердо переконана, що Україна переможе у війні, оскільки її воїни мають «надзвичайну мотивацію і знають, за що б’ються». Вона наголосила, що міжнародні партнери роблять усе, аби гарантувати, що Україна отримує належні збройні системи для подальшого звільнення захоплених росіянами земель.
Раніше у Німеччині вкотре заявили, що не збираються постачати Україні свої танки Leopard, однак не проти, аби інші країни надавали ЗСУ танки радянських зразків.
На що міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що розчарований сигналами, які надходять з Німеччини про те, що країна не буде постачати в Україну танки Leopard та БМП Marder, які якраз потрібні захисникам. Про це він написав на своїй сторінці у Твіттер.
“Жодного раціонального аргументу, чому цю зброю не можна надати, лише абстрактні страхи та виправдання. Чого боїться Берлін, а Київ – ні?” – пише міністра.
Глава Міноборони ФРН Крістін Ламбрехт заявила, що країна не постачатиме Україні танки Leopard, бо цього не роблять інші держави. Схоже, що Німеччина категорично проти такого роду допомоги для ЗСУ, адже до заяви Ламбрехт видання Welt писало, що канцлер Олаф Шольц теж проти цього.
Тому, поки Міноборони РФ бреше, що окупаційні сили нищать танки Leopard на півдні, Україна досі не може отримати їх від союзників. Ба більше, німецький канцлер Олаф Шольц взагалі відхилив прохання українського прем’єра Дениса Шмигаля про постачання ЗСУ додаткового важкого озброєння.
Так, 8 квітня збройна група Krauss-Maffei Wegmann закликала організувати прямі поставки озброєння в Україну, на той момент компанія вже досягла домовленості про 100 танків Leopard 2A7. У пакет допомоги входили і запчастини, і навчальні блоки для захисників. Загальна сума такої “посилки” – 1,55 млрд євро. За умовами договору, перші танки через 36 місяці після його підписання могли бути доставлені в Україну.
Проте Олаф Шольц не дав таких обіцянок. У розмові зі Шмигалем, за даними ЗМІ, він був “загальним і неконкретним”. Бажання змінити свою позицію щодо постачання зброї політик так і не виявив.
“Ми просимо вас з розумінням поставитися до того, що ми, як правило, не повідомляємо про конфіденційні обговорення”, — прокоментувала представниця відомства канцлера.
Нагадаємо, Leopard 2 — основний бойовий танк, був розроблений у 1979 році. На озброєння його взяли збройні сили Австрії, Канади, Чилі, Данії, Фінляндії, Німеччини, Греції, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Португалії, Сінгапуру, Швейцарії, Швеції, Іспанії та Туреччини. Всього випущено 3200 танків цієї моделі.