В Україні придумали новий спосіб заробітку на простих українців за допомогою платіжок за газ.

Облгази придумали новий спосіб наживи на українцях – їм почали нараховувати «ненормовані куби», посилаючись на погоду і наказ Міненерго 15-річної давності. Завдяки застосуванню добре забутої методики розрахунку, людям доводиться платити за газ на 5-10% більше, ніж пообіцяв Гройсман.

Суть ноу-хау газівників полягає в множенні фактично спожитого обсягу газу на коригувальний коефіцієнт. Останній був розроблений і затверджений наказом Міністерства енергетики №595 ще 21 жовтня 2003 року. Залежно від області і місяці року множник становить від 0,98 влітку, до 1,1 до кінця зими. І хоча ніяких змін в правила розрахунків уряд не вносив, а останні кілька років постачальники не застосовували «двічі дореволюційну» методику, саме на цей документ посилаються облгази, пояснюючи людям, чому їм підняли платіжки.

Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання
 
«З 1 жовтня набрав чинності наказ Міністерства палива та енергетики, згідно з яким кубометр природного газу буде приводитися до стандартних умов і для кожного споживача природного газу буде застосовуватися певний коефіцієнт в залежності від розташування газового лічильника, регіону, в якому споживач проживає, і календарного місяця , за який оплачується газ », – прокоментували на гарячій лінії« Київоблгазу ».

В цілому, говорять експерти, логіка в діях облгазів є. Адже ідея коефіцієнта полягає в тому, щоб відкоригувати занижені показники «вуличних» лічильників. Взимку і влітку газ в залежності від температури стискається або розширюється. А прилади обліку розраховані на роботу при стандартних 20 градусах.

Виходить, що жителі будинків (переважно приватних) з встановленими на вулиці лічильниками влітку трохи переплачують за газ, а взимку пристойно недоплачують. Усунути несправедливість і покликані коефіцієнти. Однак це ніяк не пояснює, чому облгази згадали про стару технології тільки зараз, коли уряд зважився на підвищення тарифів напередодні опалювального сезону, а коефіцієнти близькі до максимальних. Та ще й загрожують застосувати їх заднім числом, і перерахувати спожиті за попередні 3 роки «куби».

Практику застосування завищують множників поки використовують лише кілька облгазів. Але немає ніяких сумнівів, що технологію дуже швидко візьмуть на озброєння й інші постачальники. Деякі експерти пов’язують воскреслі з нізвідки коефіцієнти з важким фінансовим становищем облгазів – підприємства потонули в боргах перед «Нафтогазом».

«Так, такий наказ дійсно є. Але влітку адже ніхто не перераховував обсяги газу в меншу сторону. Хтось згадав, що багато років тому був прийнятий такий наказ, і вирішив заробити на споживача. Адже фактична ціна на газ зросте відсотків на 10. Думаю, що, якщо знайдуть ще спосіб накрутити, то їм обов’язково скористаються. Причому все цілком законно, так як наказ ніхто не відміняв », – розповів аналітик Геннадій Рябцев.

Експерти відзначають, що облгази через незастосування коефіцієнтів перш втрачали щороку до 400 млн м3 газу – стільки недолічувалася лічильники в будинках людей взимку. Однак наказ які раніше не використовувався, так як існувала негласна домовленість з владою не застосовувати коефіцієнти в обмін на прийнятні тарифи на «розподільні» послуги самих облагзов. Зараз відпускні ціни для населення підняли, але зросла і «закупівельна» ціна палива. Доходи ж газівників залишилися незмінними. У той час як витрати неухильно ростуть: багато хто скаржиться, що їм вже нічим платити зарплату працівникам.

Якщо жителі Київської області вже отримують платіжки з новими «тарифами», то киян це не стосується. У всякому разі поки що. Експерти це пов’язують з тим, що в Києві втрати газу через некоректне підрахунку лічильниками в порівнянні в регіонами набагато нижче.

«У більшості споживачів« Київгазу »лічильники стоять всередині квартир, та й витрачають палива вони зовсім небагато – в основному на готування. В обласних же компаніях, де населення опалює газом будинку, а газові труби йдуть зверху, втрат набагато більше. Ця проблема була завжди, але на неї закривали очі. Зараз же, коли облгазам не дають піднімати свої розцінки, це стає способом підзаробити », – вважає експерт Дмитро Марунич.
 
Експерти впевнені, що заплатити українцям в підсумку доведеться, адже все законно. І якщо перерахунок обсягів спожитого газу за три роки під питанням, то застосування коефіцієнтів в подальшій практиці не викликає сумнівів. По крайней мере, якщо Кабмін не вирішить раптом скасувати дореволюційний документ. А в ряді областей, прогнозують експерти, платіжки за газ виростуть, не рахуючи жовтневого подорожчання, ще на 10%.