Другу пенсію будуть отримувати по кільком спискам. Кабінет міністрів незабаром розгляне новий законопроект про накопичувальні пенсії.

Він може торкнутися українців, які працюють на шкідливих виробництвах і в важких умовах.

У наступному році має запрацювати накопичувальна система. Це означає, що частина працюючих буде платити додатковий внесок і при виході на заслужений відпочинок отримає другу пенсію.

На засіданні Кабміну розглянуть законопроект про “професійні пенсії”. Він торкнеться понад мільйон працюючих. Це ті, хто трудиться на виробництвах зі шкідливими і важкими умовами (так звані списочники). До них відносяться шахтарі, кранівники, ті, хто працює під землею, з високими температурами і т. д.

Популярне: Школа в Україні буде закінчуватися на 4 класі: які неочікувані наслідки реформи чекають на батьків

За словами експерта Лідії Ткаченко, додатковий податок і право отримувати другу пенсію отримають українці не старше 35 років. Роботодавців зобов’яжуть платити за них більше, а виручені гроші покриють додаткові витрати. Якщо раніше Пенсійний фонд виплачував пенсію на пільгових умовах (тим, хто, наприклад, виходив на заслужений відпочинок раніше), але зайві витрати компенсував за рахунок роботодавця, то зараз ці виплати будуть стягувати поетапно. Гроші підуть в приватний пенсійний фонд.

За першим списком (найбільш шкідливі роботи) планують виплачувати на 15% більше (37% соцвнеску). За другим списком (шкідливі роботи) – на 7% більше (29% соцвнеску).

Для прикладу, у кранівника зі стажем 35 років, який заробляв 15 тис. грн. при додатковому внеску в 7% (кранівник відноситься до другого списку професій), розмір другої пенсії повинен скласти 10,2%.

Таким чином, основна пенсія (якщо виходити в цьому році) була б на рівні 3,7 тис. грн, а “друга” – 1,5 тис. грн. Тобто в сумі кранівник на пенсії, якби запропоновані правила повноцінно діяли, отримував би 5,2 тис. грн.

Важлива перевага приватного накопичувального фонду – гроші можна залишати в спадок. Тобто якщо, наприклад, шахтар прожив на пенсії всього один рік і помер від інсульту, недоотримані кошти з приватного рахунку зможе отримати його сім’я.

Однак, проблема в тому, що для стабільної роботи накопичувальної пенсійної системи не повинно бути різких стрибків цін (висока інфляція з’їдає заощадження), а фінансовий ринок повинен стабільно розвиватися.