Адміністрація президента України повідомила про домовленість з президентом Росії щодо "режиму припинення вогню". Володимир Путін представив свій "мирний план". Експерти ж миру не прогнозують.
Українських експертів здивувало повідомлення прес-служби адміністрації Петра Порошенка вранці 3 вересня протелефонну розмову з президентом Росії Путіним та про домовленість між ними щодо "режиму припинення вогню на Донбасі". Науковий директор Інституту Євро-Атлантичної інтеграції Олександр Сушко в інтерв'ю DW зазначив, що його стурбувало те, що така важлива новина не була оприлюднена у вигляді спільної заяви двох президентів, а з'явилась в односторонньому порядку на сайті президента України. "У мене є побоювання, що найближчим часом ми побачимо спростування якщо не від Кремля, то від сепаратистів", – сказав Сушко.
Незабаром ці побоювання експерта справдились. Російська агенція "Новости" вдень у середу поширила заяву так званого представника так званого міноборони самопроголошеної "ДНР" Владислава Брига, який сказав, що про жодні домовленості про припинення вогню не знає. За тим прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков заявив РІА "Новости", що "Росія не може фізично" домовлятись про припинення вогню, оскільки вона буцімто не є стороною конфлікту.
А ще пізніше свій план стабілізації ситуації на Донбасі оголосив і російський президент Володимир Путін. Він вважає, що треба припинити активні наступальні операції "збройних сил "ополчення", відвести збройні підрозділи українських силових структур, запровадити міжнародний контроль за умовами припинення вогню, організувати обмін "полоненими". Загалом путінський план викладений у семи пунктах, і російський президент наголосив, що його погляди та погляди Порошенка "на врегулювання конфлікту "дуже близькі".
Миру не буде
Утім, київський політолог Сергій Таран зауважив, що, за заявами, обидві сторони таки не повідомляють жодних деталей, умов чи термінів досягнутих домовленостей. Однак, виходячи з досвіду попередніх перемовин з російською стороною, експерт в жодному разі не очікує настання миру. "Будуть заяви Путіна про його бажання миру, але російські війська і далі перекидатимуться на територію України", – сказав експерт.
Він спрогнозував, що Порошенко також заявлятиме про мир, але його заяви спростовуватимуться ескалацією воєнного конфлікту, що спричинить падіння рейтингу президента України. "Путін має дві мети: знизити рейтинг Порошенка перед парламентськими виборами та показати світові, що він миротворець і прагне миру", – зазначив в інтерв'ю DW Таран. Він також не виключив, що Путін намагається попередити рішення на вересневому саміті НАТО на підтримку України і домогтись пом'якшення санкцій Заходу проти Росії.
Московський блеф
Проте, як сказав в інтерв'ю DW політолог Віктор Небоженко, Північноатлантичний альянс навряд чи повірить Путіну. "НАТО на цьому саміті доведеться або погодитись на роль організації допомоги з порятунку біженців з України та Східної Європи, або довести спроможність виконувати функції воєнно-політичної оборонної організації, готової гідно відповісти на виклик, який Альянсу кинув Путін", – сказав експерт.
На думку Небоженка, у президента Порошенка наразі немає можливості домогтись припинення вогню без шкоди національним інтересам під час наступу супротивника. "За умов невдалої воєнно-політичної ситуації на Сході України Порошенко намагається заморозити конфлікт", – переконаний експерт. Але для Путіна, зазначив політолог, припинення вогню – лише слова, за якими стоїть прагнення просунутись ще на 100 кілометрів теренами України і захопити Маріуполь.
Незаморожуваний конфлікт
Чи означає поспіх, з яким канцелярія Порошенка повідомила про мирні домовленості, бажання президента України заморозити конфлікт на Донбасі? Олександр Сушко вважає, що наразі може йтись лише про тимчасове припинення бойових дій. "Замороження конфлікту – це коли дві сторони визнають лінію фронту як демаркаційну. Однак зараз домовленість з Москвою може означати лише визнання можливості заморозити конфлікт на Донбасі", – сказав експерт.
У свою чергу, Сергій Таран вважає, що вогонь може бути припинений лише на тиждень-два, бо для тривалого замороження конфлікту необхідні гарантії міжнародних організацій чи країн. "Без таких гарантій припинення вогню перетворюється на фікцію. Але мета Путіна не замороження конфлікту, а дестабілізація України з тим, щоб перешкодити її євроінтеграції", – наголосив експерт.
Джерело: DW