Голова Верховної Ради Дмитро Разумков демонстративно не з’явився на позачергове засідання парламенту 20 липня, ініційоване президентом Володимиром Зеленським. Чи буде мати успіх ймовірний власний політичний проєкт чинного спікера, в інтерв’ю ASPI news розповів політолог, нардеп III-VI скликань Тарас Чорновіл.
Після того, як президентом України у 1991 році став Леонід Кравчук, жодному голові Верховної Ради не вдавалося зайняти державну посаду №1. Іван Плющ, Олександр Ткаченко, Олександр Мороз, Володимир Литвин мали високі політичні амбіції, втім ніхто з них значних електоральних успіхів не досяг.
Чинний спікер парламенту Дмитро Разумков вже не вперше здійснює демарші проти Банкової. Ще у 2020 році під час місцевих виборів 25 жовтня він демонстративно відмовився заповнювати анкету “5 питань президента”. Також разом з ексміністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим не підтримував на засіданнях РНБО низку рішень щодо санкцій окремим громадянам.
Вже ні для кого не є секретом, що у майбутньому Разумков очолить власний політичний проєкт. Політологи та журналісти навіть називають прізвища окремих олігархів, котрі готові фінансувати нову партію спікера.
“Чи має він політичні амбіції? Звичайно. Позаяк Разумков у порівнянні з іншими депутатами від “Слуги народу” дійсно має інтелект. З його боку завжди відчувалася зверхність та зневага до окремих однопартійців. Але, щоб стати самостійною фігурою, йому потрібно перестати бути схожим на Чечетова”, – зазначив Чорновіл.
Варто зазначити, що сам Разумков саботує рішення президента Зеленського. Йому наприклад не подобаються коли санкції вводять проти Ахметова, Медведчука та інших українських громадян. Спікер зазначає:
“З приводу українських громадян, вважаю, що сам інструмент санкцій РНБО, повинен бути спрямований на тих, кого ми не можемо притягнути до відповідальності в українському суді. РНБО не може виконувати функцію суду”, – заявив Разумков.
Констатувавши при тому, що фігуранти санкцій в багатьох випадках не надто страждають від факту прийняття цих обмежувальних заходів.
“Коли таке рішення приймає суд, всі правоохоронні структури розуміють, що в таких випадках потрібно робити. Санкції РНБО не до кінця прописані в законодавстві. І алгоритму дій, як імплементувати санкції – опрацьованого немає”, – наголосив Разумков.
Нагадаємо, Михайло Чечетов — нардеп II, V-VII скликань, член “Партії регіонів”, соратник Віктора Януковича. Відомий тим, що умовними жестами рук керував голосуванням коаліції у Верховній Раді VII скликання.
“Чечетов був семафором “Партії регіонів”. А Разумков погодився на роль семафору “Слуги народу”. Широкому загалу не відомо, що коли спікер хоче протягнути якийсь законопроєкт, то він говорить з трибуни: “Прошу підтримати та проголосувати”. Якщо проєкт треба поховати, каже: “Прошу визначитися та проголосувати”. Поки він виконує таку роль, мріяти про якесь політичне зростання не варто”.
“Можна стати маріонеткою та гратися у відтягування голосів на виборах в інтересах одного з олігархів. Чи потрібно це Рінату Ахметову? Звичайно. Олігарх розкладає яйця по різних кошиках. Частина з них існують виключно з метою політичного шантажу. Це лише один з методів впливу на Зеленського”.